• BIST 95.144
  • Altın 244,387
  • Dolar 5,9500
  • Euro 6,6190
  • Ankara 20 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Bursa 24 °C
  • Antalya 22 °C
  • İzmir 25 °C

İhalelerde kalite ve standarda ilişkin istenen belgeler hakkında duyuru

İhalelerde kalite ve standarda ilişkin istenen belgeler hakkında duyuru
Kamu İhale Kurumu tarafından İhalelerde kalite ve standarda ilişkin istenen belgeler hakkında duyuru yayımlandı.

İhalelerde Kalite Ve Standarda İlişkin İstenen Belgeler Hakkında Duyuru

Son dönemde Kurumumuza ulaşan başvurularda, ihale dokümanlarında ulusal veya dengi uluslararası standart belirlemek yerine kuruluş adı belirtilmek suretiyle yabancı menşeili kuruluş, dernek, forum vb. yapılarca belirlenen standart ve kriterlerin arandığı ifade edilmektedir.

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 12’inci maddesinde, teknik şartnamelerde yer alacak teknik kriterlerin, verimliliği ve fonksiyonelliği sağlamaya yönelik olması, rekabeti engelleyici hususlar içermemesi ve bütün istekliler için fırsat eşitliği sağlaması gerektiği, ayrıca teknik şartnamelerde varsa ulusal ve/veya uluslararası teknik standartlara uygunluğu sağlamaya yönelik  düzenlemelerin yapılacağı, teknik özelliklere ve tanımlamalara yer verileceği, belli bir marka, model, patent, menşei, kaynak veya ürün belirtilmeyeceği ve belirli bir marka veya modele yönelik özellik ve tanımlamalara yer verilmeyeceği ancak, ulusal ve/veya uluslararası teknik standartların bulunmaması veya teknik özelliklerin belirlenmesinin mümkün olmaması hallerinde "veya dengi" ifadesine yer verilmek şartıyla marka veya model belirtilebileceği hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca, Kamu İhale Genel Tebliğinde “56.2. İhale dokümanında bir belgelendirme kuruluşunun isminin belirtilerek bu belgelendirme kuruluşu tarafından düzenlenen kalite veya standarda ilişkin belgenin istenilmemesi gerekmektedir.” ve “74.3 Kalite ve/veya çevre yönetim sistem belgesinin istenilmesi halinde, söz konusu belgenin/belgelerin Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilen belgelendirme kuruluşları veya Uluslararası Akreditasyon Forumu Karşılıklı Tanınma Antlaşmasında yer alan ulusal akreditasyon kurumlarınca akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenmesi yeterli olup, bunun yerine söz konusu belgelerin belirli bir belgelendirme kuruluşundan alınmış olması zorunluluğunu getiren ifadeler kullanılamaz.” düzenlemelerine yer verilmiştir.

Bu çerçevede idareler tarafından ihale dokümanında kalite ve standarda ilişkin yapılacak düzenlemelerle ilgili olarak;

• Öncelikle ulusal veya dengi uluslararası standarda uygunluğa yönelik düzenleme yapılması,

• Sadece ilgili uluslararası standarda uygunluğu gösteren belgelere yönelik düzenlemelere, ancak konuya ilişkin ulusal standardın bulunmaması durumunda yer verilmesi,

• Belirli kuruluş, dernek, forum vb. yapılarca belirlenen standartlara veya şartlara yer verilmemesi,

• Alım konusuna ilişkin ulusal standart bulunmaması halinde ilgili ulusal standardın belirlenmesi konusunda Türk Standartları Enstitüsü ile irtibata geçilmesi,

Hususlarına dikkat edilmesinin, 4734 sayılı Kanunun temel ilkelerine uygun hareket edilmesi ve ulusal politikalara uyum sağlanması bakımından önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1544 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim