• BIST 95.286
  • Altın 273,707
  • Dolar 5,6643
  • Euro 6,2850
  • Ankara 22 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Bursa 26 °C
  • Antalya 31 °C
  • İzmir 32 °C

Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi hakkında duyuru

Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi hakkında duyuru
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi hakkında duyuru yayımlandı.

 

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 23642684/
Konu : Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi

…………….. VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğü)

Bakanlık Makamı’nın 03.06.2014 tarihli ve 5409.366 sayılı Oluru ile Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi onaylanmış ve 04.06.2014 tarih ve 5409.378 sayılı yazımız ile duyurulmuştur.

Bu kapsamda; Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesinin uygulanmasında tereddütlerin giderilmesi ve uygulamada birliğin sağlanması amacı ile aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

a. 6253 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu'nun "Başkanlık Divanının yetkisi" başlıklı 26 ncı maddesinin birinci fıkrasında; "Kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde Bakanlar Kurulu kararına lüzum gösterilen hususlardan TBMM ve İdari Teşkilatla ilgili olanlar hakkında Başkanlık Divanı yetkilidir. " denilmektedir.

"Düzenleme yetkisi" başlıklı 27 inci maddesinde de; "Başkanlık Divanı ve TBMM Başkanlığı; İdari Teşkilatın görev, yetki ve sorumluluk alanına giren ve önceden kanunla düzenlenmiş konularda idari düzenlemeler yapabilir. ", 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde ise; "Milletvekillerinin sağlık harcamalarına ilişkin belgeleri incelemek ve ödemelerin yapılabilmesi için gerekli işlemleri yerine getirmek." görevleri arasında sayılmıştır.

3671 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine dayanılarak hazırlanan TBMM Başkanlık Divanının 29.03.2012 tarihli ve 19 numaralı Kararı ile kabul edilen 02.05.2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak 15.05.2012 tarihinde yürürlüğe giren “Milletvekillerine, Yasama Organı Eski Üyelerine, Dışarıdan Atandıkları Bakanlık Görevi Sona Erenlere Tedavi Yardımı Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 14 üncü maddesinde hak sahiplerinin resmi sağlık kurum ve kuruluşlarındaki tedavi giderleri düzenlenmiş olup, resmi sağlık kurum ve kuruluşlarınca sağlanan tedavi hizmet bedellerinin Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğine göre ödeneceği hükmolunmuştur.

Bu itibarla söz konusu hak sahiplerine yukarıda belirtilen ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda işlem tesis edilerek, Sağlık Uygulama Tebliği hükümleri uygulanacaktır.

b. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun “Sosyal ve Askeri Amaçlı İstisnalarla Diğer İstisnalar” başlıklı 17 nci maddesi hükümleri gereğince hastaneler KDV’ den muaf tutulmuştur. Bu nedenle işlem fiyatlarına KDV eklenmeyecektir. Ancak; paket fiyatlar dışında fatura edilebilen tıbbi malzeme ile ilaçlar için alış fiyatı üzerine KDV tutarı kadar bedel ilave edilerek fatura edilecektir.

c. Er ve erbaşlara verilen tedavi giderlerinin faturalandırılmasında Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine göre işlem tesis edilecektir.

d. Ek-1- Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesinde 193 ve 194 sıralarda yer alan "Kupa Tedavisi (Hacamat) " ve "Hirudoterapi " işlemlerinin kodu sehven aynı belirlenmiştir (S101950). Bu nedenle söz konusu işlemlerden Hirudoterapi işleminin kodu "S101955" olarak düzenlenmiştir.

Ayrıca Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi Usul ve Esaslarında özel hükümle düzenlenmeyen durumlarda Sağlık Uygulama Tebliği hükümleri doğrultusunda işlem tesis edileceği hususlarında;

Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.

Prof. Dr. İrfan ŞENCAN
Bakan a.
Müsteşar Yardımcısı V.

DAĞITIM:
Gereği:                             Bilgi:
81 İl Valiliğine                    Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına
(İl Sağlık Müdürlüğü)          Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığına
                                        Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığına
                                         Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne

 

Duyurunun aslı için tıklayınız 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 9868 defa okunmuştur

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Su Arıtma

Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim