• BIST 9344.97
  • Altın 2011.011
  • Dolar 30.9072
  • Euro 33.4216
  • Ankara 1 °C
  • İstanbul 4 °C
  • Bursa 6 °C
  • Antalya 8 °C
  • İzmir 7 °C

Katılım payları nasıl tahsil edilecek?

Katılım payları nasıl tahsil edilecek?
Kamu görevlilerinin, yeşil kart verilenlerin, vücut dışı protez ve ortezler ile üreme yöntemi için alınacak katılım paylarının tahsiline ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Kamu görevlilerinin, yeşil kart verilenlerin, vücut dışı protez ve ortezler ile üreme yöntemi için alınacak katılım paylarının tahsiline ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Maliye Bakanlığı'nın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğde, ayakta tedavi şeklinde sunulan hekim ve diş hekimi muayene hizmeti, vücut dışı protez ve ortez kullanımları ile yardımcı üreme yöntemi tedavi hizmeti alanlardan katılım payının tahsil edilmesine ve muhasebeleştirilmesine ilişkin olarak kamu idareleri, sağlık kurum ve kuruluşları ile muhasebe birimlerince yapılacak işlemler bulunuyor.


Kamu görevlilerinin muayene katılım payının tahsili

Kamu görevlilerinin muayene katılım payları, harcama birimleri tarafından, sağlık kurum ve kuruluşlarından gelen faturalardaki muayene bilgileri esas alınarak Tedavi Katılım Payının Uygulanması Hakkında Tebliğ ekinde yer alan muayene katılım payı kesinti listesi düzenlenerek, bu payın eczanelerden gelen reçeteler esas alınmak suretiyle hesaplanacak kısmı da gerekli tahakkuk işlemleri yapılarak, kamu görevlilerinin takip eden aydaki aylık veya ücretlerinden kesilmek üzere aylıklara ait ödeme belgesi üzerinde gösterilecek.

Harcama birimlerinde aylıkların tahakkukunu yapmakla görevli birimlerce katılım payı tutarları, bordronun ''Kesintiler'' sütununda gösterilecek ve düzenlenen muayene katılım payı kesinti listesi, aylıklara ilişkin ödeme belgeleriyle birlikte muhasebe birimine gönderilecek.

Kamu görevlisinin tayin olması halinde eski görev yerinde kesinti yapılamayacağından, sağlık kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen fatura ile muayene katılım payı kesinti listesi ve varsa eczanelerden gelen reçetelerin birer örneği, kamu görevlisinin yeni görev yerine gönderilerek, kesintinin yapılması sağlanacak.

Aylıksız izne ayrılıp ilgili mevzuatı gereğince tedavi yardımı hakkı devam eden kamu görevlisi ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerine ilişkin katılım payları, kamu görevlisinin tekrar göreve başlayacağı aydan itibaren aylık veya ücretinden kesilecek.
Kendisi ya da kanunen bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin ayakta muayene hizmeti almasından sonra kamu görevlisinin, istifa etmesi halinde, katılım payı tutarı kişi adına borç kaydedilerek tahsili sağlanacak. Ancak kişiden tahsil edilmesi gereken toplam katılım payı tutarının, yılları merkezi yönetim bütçe kanunlarında muhasebe kayıtlarından çıkarılması uygun görülen miktardan az olması halinde, katılım payı kayıtlara alınmayacak ve takip edilmeyecek.

Emekli olması halinde, fatura, muayene katılım payı kesinti listesi ve varsa eczanelerden gelen reçetelerin birer örneği SGK'ye gönderilecek, Kurumca emekli aylığından yapılan kesinti ilgili yere gönderilecek.

Ölümü halinde, katılım payı kayıtlara alınmayacak ve takip edilmeyecek.
Aylıklardan her ay için yapılacak kesinti miktarı, 16 yaşından büyükler için tespit edilen asgari ücretin bir aylık brüt tutarının yüzde 20'sini geçmeyecek. Katılım payının bu miktardan fazla olması halinde, aşan tutar kamu görevlisinin sonraki aylıklarından kesilmeye devam edilecek.

Katılım paylarına ilişkin yersiz bir kesintinin yapılıp yapılmadığının tespiti gerektiğinde talep üzerine maaş mutemetliklerince kamu görevlisine gerekli bilgi verilecek.Yersiz kesintinin tespiti halinde, iade ve düzeltmeye ilişkin gerekli işlemler idaresi tarafından yapılacak.


Yeşil kartlılarla ilgili işlemler

Yeşil kart sahiplerinin katılım payları, reçete ile eczaneye müracaat esnasında kurumla anlaşması bulunan eczanelerce, göz muayenelerine ilişkin katılım payları ise müracaat esnasında gözlükçü-optisyenler tarafından tahsil edilecek ve bunlar tarafından düzenlenecek ve faturaya eklenecek döküm listelerinde gösterilecek.

Tahsil edilen muayene katılım payları için eczanelerce Tedavi Katılım Payının Uygulanması Hakkında Tebliğ ekinde yer alan yeşil kart muayene katılım payı tahsilat listesi düzenlenerek fatura ile birlikte harcama birimine gönderilecek. Bu belgeler harcama birimlerince düzenlenen ödeme belgelerine eklenecek, ödemeler muayene katılım payı tutarı düşülerek yapılacak.


Vücut dışı protez ve ortezler için alınacak katılım payı tahsili

Vücut dışı protez ve ortez bedelinin sağlık kurum ve kuruluşları veya hak sahiplerine ödenmesinde, kamu idaresince karşılanacak tutardan katılım payı düşüldükten sonra kalan tutar esas alınacak ve katılım payı ödeme belgesi üzerinde gösterilecek.

Gözlük cam ve çerçeve bedeline ilişkin katılım payı gözlükçü-optisyenler tarafından tahsil edilecek ve düzenlenen faturada katılım payına yer verilmeyecek. Gözlükçü-optisyenler bu durumda, tahsil etmiş oldukları katılım paylarını gösteren döküm listesini kamu idareleri adına düzenleyecekleri faturalara ekleyecek. Bu ödemelerde, katılım payı tutarı ödeme belgesi üzerinde gösterilmeyecek ve söz konusu tutara muhasebeleştirme işleminde yer verilmeyecek.

Yardımcı üreme yöntemi için alınacak katılım payı, bu tedavinin yapıldığı sağlık kurum veya kuruluşu tarafından ilgililerden tahsil edileceğinden bu kurum veya kuruluşa katılım payı kadar eksik ödeme yapılacak ve katılım payı ödeme belgesi üzerinde gösterilecek.
Kamu görevlilerinin, yeşil kart verilenlerin, vücut dışı protez ve ortezler ile üreme yöntemi için alınacak katılım paylarının tahsiline ilişkin tebliğde, katılım paylarının nasıl muhasebeleştirileceğine ilişkin ayrıntılar da yer aldı.

1 Ekim 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe giren tebliğ ile 31 Aralık 2008 tarihli 7. mükerrer resmi gazetede yayımlanan tedavi katılım paylarının tahsiline ilişkin usul ve esaslar hakkında tebliğ de yürürlükten kaldırıldı.


Cumhuriyet

Bu haber toplam 2538 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim