• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Bursa 9 °C
 • Antalya 17 °C
 • İzmir 14 °C

"Kıbrıs'ta 'Tam Gün'e geçilmeli"

"Kıbrıs'ta 'Tam Gün'e geçilmeli"
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova, sağlıktaki en önemli sorunlardan birinin kamu ve özel sağlık sistemlerinin ayrı olmasından kaynaklandığını söyledi.

Berova, kamu hastanelerinin “geçerli” ve “sürdürülebilir” bir yöntemle tam güne geçirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Genel Sağlık Sigortası’nın yürürlüğe girmesi ivedilikle ele alınması gereken konular arasındadır” dedi.

Özdemir Berova, kamu hekimlerinin özlük haklarının düzeltilmesi ve tam güne geçilmesiyle özel sağlık sisteminin düzene gireceğini belirterek, KTTB’nin bu konuda tüm meslek örgütleriyle işbirliği içinde olacağını söyledi.

Özdemir Berova, hastanelerde çalışan hekimler arasında sorunlara yol açan birçok statü farkı oluştuğunu anlatarak şunları ekledi:

"Kadrolu hekimler işe başlama tarihlerine göre farklı şartlarda çalışıyor. Son zamanlarda sözleşmeli, mecburi hizmetli hekimler, hatta volenter çalışan meslektaşların eklenmesiyle hastanelerde farklı statülerde hekimler oluşturuldu. Bu durum çalışma huzurunu bozuyor ve işleyişte sıkıntılara yol açıyor. Aynı fakültelerden mezun olan, aynı vasıflarla sahip kişilerin aynı hizmeti verirken, onurlarına yakışan çalışma şartlarına kavuşturulması KTTB’nin öncelikli konuları arasındadır.

Hasta sayısı arttı

Ülkedeki nüfusun kontrolsüz şekilde arttığından söz eden Berova, hasta sayısının da arttığına değinerek, “Artan hasta sayısı hastanelerde zaman zaman yığılmalara, malzeme ve ilaç eksikliklerine yol açıyor. Aynı nedenden kaynaklanan hekim eksiklikleri “taşıma hekimlerle” yasal olmayan şekillerle çözülmeye çalışılıyor” diye konuştu.

Özdemir Berova, özel sağlık hizmeti veren birimlerin günden güne arttığını ifade ederek, “Söz konusu birimlerde çalışacak sağlıkçılar, özellikle hekimler, öncelikli olarak KKTC vatandaşları arasından seçilmelidir” ifadesine yer verdi.

KKTC’deki devlet hastanelerinde tetkik ve tedavileri gerçekleştirilemeyen sigortalı ve sigortasız hastaların ileri tetkik ve tedavi amaçlarıyla yurtiçindeki özel sağlık kurulluşlarına sevk edilmesi konusuna değinen Berova, Sağlık Bakanlığı’nı yasadışı ve haksız uygulamalar içeren protokoller imzalamakla suçladı. Berova, özel sağlık kuruluşları arasında ayrıcalık yapıldığını savunarak bu protokollerin düzeltilmesini istedi.

Kanserde önleyici tedbirler

Artan kanser vakalarına değinen Özdemir Berova, bu konuda çağdaş ülkeler seviyesinde hizmet verilebilmesi için sağlıklı kayıt ve istatistik sistemine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Berova şunları ekledi:

“Bu konuda çalışma yapması beklenen Erken Tanı Kanser Kayıt Birimi’nin etkili ve işler hale getirilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Diğer yandan kanseri tedavi etmekten daha önemlisi, önleyici tedbirlerin hayata geçirilmesidir. Bu amaçla gerekirse toplumsal seferberlik ilan edilerek çocukluk çağından itibaren bilinçli bireyler yetiştirmek her birimizin görevidir.”

Besin ve su güvenliğinin önemli konular arasında yer aldığını aktaran Berova, yasal düzenlemelerin çağdaş ve bilimsel veriler doğrultusunda gözden geçirilmesi gerektiğine işaret ederek “Ne yiyip içtiğimizi bilmeliyiz. Gıda güvenliği konusunda zaman zaman yaşanan yetki karmaşası aksaklıklara yol açmaktadır. Bakanlıklar ve daireler arasında bu denli önemli bir konunun yetki ve sorumluluğu net olarak tanımlanmalıdır.”

Hekimlerin varlık sebebi insan sağlığı

Basın toplantısında söz alan Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Cemal Mert, hekimlerin varlık sebebinin insan sağlığını korumak ve hastaları iyileştirmek olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlığı “insanın bedensel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik hali içinde olması” şeklinde tanımladığını ifade eden Mert “Bu şartların eşit olmadığı ortamda insan sağlığı tam olarak sağlanamaz” diye konuştu.

Dr. Cemal Mert, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası’nın, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası’nın mesleki çalışmalarını yürütürken toplumun sorunlarını da gündeme getirdiğini ifade ederek, “14 Mart Tıp Haftası etkinlik programı hem hekimlerin, bilimsel, sosyal ve kültürel faliyetlerini içerecek, hem de toplumu ilgilendiren sorunları gündeme getirecek şekilde hazırlandı” açıklamasına yer verdi.

"Kıbrıs Türk Hekimler Cemiyeti’nin kurucularından, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin yasayla kurulmasında emeği geçen, uzun yıllar birlik başkanlığı yapan Dr. Kaya Bekiroğlu, Tabip Odası’nın yayınlamış olduğu “Sağlık Dünyamız” dergisinin 1. sayısında yer alan röportajı Kıbrıs Türk hekiminin toplumun her alandaki sorunla ilgilendiğinin kanıtdır."

Kimler plaket alacak?

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Genel Sekreteri Dr. Özlem Gürkut, 14 Mart Tıp Haftası etkinlik programı ve etkinlik çerçevesinde plaket verilecek kurum, kuruluş ve şahıslar hakkında bilgi verdi.

Plaket verileceklerin listesi şöyle açıklandı:

 • Kıbrıs TV: Çevre ve gıda güvenliği konusunda Kıbrıs Türk Tabibleri Birliği’nin hazırladığı kamu spotlarını hiçbir karşılık gözetmeden yayınladığı için.
 • Genç TV: Kıbrıs Türk Tabibleri Birliği ile yürüttüğü yakın işbirliği için.
 • Kıbrıs Türk Mimarlar Odası:Engelsiz Hastane Projeleri için.
 • Biyologlar Derneği:Çevre konusunda yaptığı çalışmalar için.
 • Kıbrıs Türk Çevre Mühendisleri Odası: Çevre konusunda yaptığı çalışmalar için.
 • Kalavaç Köyü Muhtarı Ömer Meraklı: Kıbrıs Kültürüne sahip çıkma ve örnek köy oluşturma çabaları için.
 • Gazeteci-Yazar Hasan Karaokçu ve Gazeteci Serhat İncirli: Toplum Sağlığına gösterdiğiniz duyarlılık için.
 • Araştırmacı- Yazar Harid Fedai: Lokman Hekim Arşivi’ni Kıbrıs Türk Tabibleri Birliği’ne bağışlayarak Lokman Hekim Müzesinin oluşmasına ve Kıbrıs Türk tarihine katkıları için.

Kıbrıs Gazetesi

Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim