• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Bursa 18 °C
  • Antalya 25 °C
  • İzmir 20 °C

Kıyafetler Hakkında genelge

Kıyafetler Hakkında genelge
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından "Kıyafertler Hakkında" 2010/34 sayılı genelge yayınlandı.
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü
 
SAYI   : B.10.0.THG.0.100.00.02/ 21075                                   25/05/2010
KONU: Kıyafetler
 
GENELGE
2010 / 34
 
Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyet gösteren yataklı tedavi kurumları bünyesinde görevli uzman tabip, tabip ve diğer sağlık personeli ile idari ve teknik diğer tüm personelin hizmet süresi içerisinde uymakla yükümlü oldukları kılık ve kıyafetlerine ilişkin esaslar 13.01.1983 tarihli ve 17927 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yataklı Tedavi kurumları işletme Yönetmeliğinin; “C – KIYAFET” başlıklı 189’ uncu maddesinde açıkça düzenlenmiş ve meslek gruplarına göre ayrıntılı bir şekilde tarif edilmiştir.
Kılık ve kıyafet esaslarına uyulması gerektiği muhtelif tarihlerde yayımlanmış Bakanlığımız genelgelerinde defalarca vurgulanmış olmasına karşın bazı kurumlarımızda bu hususlara riayet edilmediği, gelişi güzel kıyafetler giyilmesi neticesinde meslek mensuplarının bir birinden ayırt edilemediğinden hasta, hasta yakını ile hastane personeli arasında sorunlar yaşandığı ve bu durumun zaman zaman bazı olumsuzluklara sebebiyet vermesi üzerine konunun aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde bir kez daha hatırlatılmasında yarar görülmüştür.
 
a)      Kılık ve Kıyafete Uyma Zorunluluğu
 
Bakanlığımıza bağlı yataklı tedavi kurumlarında görev yapan tüm personelin, görev yaptıkları çalışma saatleri içerisinde, ilgili Yönetmelik ve Bakanlığımız genelgeleri gereği; mensubu oldukları meslek grubu için belirlenmiş ve tarif edilmiş kıyafeti giymekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğün yerine getirilmesinde kurum baştabipleri birinci derecede sorumlu olup bu konudaki denetimler il sağlık müdürlüklerince periyodik olarak gerçekleştirilecektir. Kurallara uymadığı tespit edilen personel hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli soruşturmaların başlatılarak, işledikleri fiile uygun disiplin cezalarının uygulanması sağlanacak ve ayrıca ilgili kurum baştabipleri uyarılacaktır.
 
b)     Kıyafette Renk Belirleme Serbestliği
 
Yukarıda belirtilen Yönetmelik ve Bakanlık genelgelerine aykırı olmamak kaydıyla hastane yönetimleri personelin görev yaptığı birim, mensubu olduğu meslek grubu ve unvanlarına göre ayırt edilebilmesini sağlamak amacıyla uygun renkler belirlemekte ve bu hususları il sağlık müdürlüğünün de onayını almak kaydıyla yayınlayacakları bir iç yönerge ile uygulamaya koymakta serbesttirler.
 
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü
 
SAYI   : B.10.0.THG.0.100.00.02/
KONU: Kıyafetler
 
 
Bu tür uygulamalar, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi bakımından, hastanede sirkülasyonun yoğun olduğu ve kolayca görülebilecek şekilde gerekli düzenlemeler yapılarak uygun şekilde panolara asılacaktır.    
 
c)      Kimlik Kartı Taşıma Zorunluluğu
 
 Yataklı tedavi kurumlarında çalışan bütün personel yakasına, görev yaptığı kurumun adını, personelin mesleği ve unvanını, adını –soyadını, kurum sicil numarasını belirten baştabiplikçe onaylanmış fotoğraf bulunan, aynı tip yaka kimlik kartı takması zorunludur. Yaka kimlik kartlarındaki meslek-ad-soyad bilgilerinin en az 1.5 metre uzaklıktan okunabilecek nitelikte olması gerekir.
 
ç) Hasta Refakatçilerinin kıyafetleri
 
Kurumda yatan hastalara refakat şekli ve koşulları Yönetmeliğin 62’nci maddesi ile düzenlenmiştir. Buna göre refakatçılar, tabiplerin direktifleri içerisinde hastalara bakmakla ve kurum disiplinine uymakla yükümlüdürler.
Hasta refakatçilerinin, kurumda kaldıkları süreler içerisinde sürekli olarak kurumun tespit ettiği renkte önlük giyme ve hastane yönetimince kendilerine verilen yaka kimlik kartlarını takma zorunluluğu vardır.
 
Bilgilerinizi, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurumlarındaki kılık ve kıyafete ilişkin uygulamanın bu genelgede belirtilen usul ve esaslar dahilinde yürütülmesinin ve titizlikle takibinin sağlanması hususunda konunun ilgililere imza karşılığı tebliğini önemle rica ederim. 
 
 
Prof. Dr.Nihat TOSUN
Bakan a.
Müsteşar
 
 
DAĞITIM :
81 İl Valiliğine
 
 
Bu haber toplam 16614 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim