• BIST 116.432
  • Altın 165,684
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8224
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Bursa 21 °C
  • Antalya 19 °C
  • İzmir 18 °C

Koruyucu ailelerin sağlık raporlarının ücretlendirilmesi

Koruyucu ailelerin sağlık raporlarının ücretlendirilmesi
Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Mali Hizmetler Kurum Başkan Yardımcılığı tarafından Koruyucu ailelerin sağlık raporlarının ücretlendirilmesi hakkında duyuru yayımlandı.

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Mali Hizmetler Kurum Başkan Yardımcılığı

Sayı: 96773357-010.99-707
Konu: Koruyucu Ailelerin Sağlık
          
Raporlarının Ücretlendirilmesi

İlgi      : a) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 25.03.2015 tarihli ve 25027669-206.02.01-47898 sayılı yazısı.
              b) Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 10.06.2015 tarihli ve 23642684/010.99/ 877 sayılı yazısı.

Koruyucu aile olacak kişilere Koruyucu Aile Yönetmeliği gereği düzenlenecek sağlık kurulu raporlarından ücret talep edilmemesi ve "Koruyucu Aile Muayene Formu" kullanılmasına ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ait ilgi (a) yazının Kurumumuz Genel Sekreterliklerine İl Valilikleri aracılığıyla intikal ettirildiği anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere 19.01.2002 tarih ve 24645 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 08.01.2002 tarih ve 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'la, kanun hükmünde kararname, tüzük ve yönetmelik, genelge ve benzeri düzenleyici işlemler ve diğer işlemler ile tesis edilmiş bulunan ücretsiz veya indirimli tarife uygulamalarına son verilerek hizmetin bedelinin hizmetten faydalananlardan veya bunların ilgili oldukları kurumlardan alınması uygulamasına geçilmiştir.

Buna göre, sağlık hizmeti üreten resmi sağlık kurum ve kuruluşlarının yukarıda zikredilen Kanun'da istisna tutulan kimseler hariç, ücretsiz hizmet sunma yetkileri olmadığından söz konusu raporların ücretsiz düzenlenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Ayrıca, Bakanlığımız tarafından sağlık kurulu raporlarının düzenlenmesinde uyulması gereken usul ve esaslar ile rapor formatlarının belirlendiği "Sağlık Kurulu Raporlarının Düzenlenmesi Hakkında" konulu 2014/29 sayılı Genelge yayımlanmıştır. Kamu idareleri düzenleyici işlem tesis etmede yetkili olan Bakanlığın talimatlarına uygun olarak hareket etmekle yükümlüdür.

Bu nedenle koruyucu aile olacak kişilere düzenlenecek raporlarda da söz konusu Genelge hükümlerine uyulması gerekmekte olup Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ilgi (a) yazısı ekinde yer alan Koruyucu Aile Muayene Formu'nun kullanılması uygulama birliği bakımından uygun görülmemektedir.

Bahse konu raporlara ihtiyaç duyan kimselere verilecek sağlık hizmet bedellerinin kişilerin kendisince karşılanması uygun görülmüyor ise fatura karşılığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanması veya aile hekimlerinden ücretsiz olarak alınabilecek tek hekim raporlarının yeterli kabul edilmesinin uygun mütalaa edildiği Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ilgi (b) yazısı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bildirilmiştir.

Konuyla ilgili yukarıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda işlem tesis edilmesi için bağlı sağlık tesislerinizin bilgilendirilmesi hususunda,

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Uzm. Dr. Zafer ÇUKUROVA
Kurum Başkanı

Dağıtım:                                                  Bilgi:
89 KHB Genel Sekreterliği                          Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3557 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim