• BIST 112.122
  • Altın 174,898
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Bursa 18 °C
  • Antalya 19 °C
  • İzmir 22 °C

MEDULA Kullanım Kılavuzu güncellendi-15.01.2016

MEDULA Kullanım Kılavuzu güncellendi-15.01.2016
Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından Medula Web Servisleri "MEDULA Kullanım Kılavuzu V 3.1.0 (15.01.2016)" güncellemesi yayımlandı.

Değişen Bölümler 
Versiyon: 3.1.0
Yayınlanma Tarihi:  15.01.2016

A. 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi (Bağ-Kur) ile (g) bendi (zorunlu genel sağlık sigortası) kapsamında genel sağlık sigortalısı olup, Kanunun 67 nci maddesi gereğince sağlık hizmeti alamayan kişiler ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile devlet üniversitelerine ait sağlık tesislerinden 31.12.2015 tarihine kadar ücret ödemeden ayakta ve yatarak sağlık hizmeti alabilmeleri ile ilgili karar 30.06.2016 tarihine uzatılmıştır.

B. Medula Sistemi Test Ortamında Hasta kabul, hizmet kayıt ve yardımcı işlemler servisinde aşağıdaki değişiklikler yapılmış olup, 29.01.2016 tarihinde gerçek ortamda devreye alınacaktır;

1. Hasta Kabul işlemleri web servisindeki hastaKabul ve hastaKabulKimlikDogrulama metodlarında kullanılan ProvizyonGirisDVO nesnesine hastaTelefon ve hastaAdres alanları eklenmiştir. Bu alanlar ilk takiplerde dolu olarak gönderilecektir. Takip tarihi 01.03.2016 tarihinden önce olan takiplerde isteğe bağlı olup, takip tarihi bu tarihten sonra olan ilk takiplerde zorunlu olacaktır. Bağlı takiplerde dolu gönderilen hastaTelefon ve hastaAdres alanları dikkate alınmayacaktır. hastaTelefon alanı 3121234567 şeklinde 10 haneden oluşacaktır.

2. HastaYatisBilgisiDVO nesnesindeki nesnesindeki drAnesteziTescilNo alanı kaldırıldı, yatakKodu alanı eklendi. MEDULA Sistemi tarafından tüm yoğun bakım ve palyatif yataklara kod verilecektir. Yoğun bakım ve palyatif yatak işlemlerinin hizmet kaydı yapılırken, hastanın yatmış olduğu yatak kodu hizmet kayıt aşamasında HastaYatisBilgisiDVO nesnesindeki yatakKodu alanında gönderilecektir. Aynı yatakta birden fazla kişinin aynı anda yatması engellenecektir. yatakKodu alanının gönderilmesi, İşlem tarihi 01.03.2016 tarihinden önce olan işlemlerde isteğe bağlı olup, işlem tarihi bu tarihten sonra olan işlemlerde zorunlu olacaktır. Sağlık hizmet sunucusuna ait yatak kodları Yardımcı İşlemler servisinden sorgulanabilecektir.

Not: SHS’lerin bildirmiş olduğu tescil bilgilerine göre 27.01.2016 tarihinde yataklara kod verilmesi işlemi yapılacaktır. Bu nedenle SHS’lerin 27.01.2016 tarihine kadar, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünün 11.01.2016 tarihli Yoğun Bakım Üniteleri ile İlgili Duyurusuna göre işlem yapmaları zorunludur.

3. HastaBilgileriDVO nesnesine kapsamAdi alanı eklendi.

4. Hasta kabul Oku metodundan dönen TakipDVO nesnesine istisnaiHal, fatutaIptalHakki ve faturaTarihi alanları eklenmiştir.

5. MalzemeBilgisiDVO nesnesindeki malzemeBrans alanı kaldırıldı, bransKodu ve drTescilNo alanları eklendi. bransKodu ve drTescilNo alanlarının gönderilmesi, İşlem tarihi 01.03.2016 tarihinden önce olan işlemlerde isteğe bağlı olup, işlem tarihi bu tarihten sonra olan işlemlerde zorunlu olacaktır.

6. Yardımcı İşlemler servisine evrakTakipGrupKodlariSorgu, tesisYatakSorgu ve barkodSutEslesmeSorgu metodları eklendi.

7. Yardımcı İşlemler servisinde kullanılan EvrakKesintiGirisDVO(kesintiYapilmisIslemler), TakipBilgisiGirisDVO(takipBilgileriListesi) ve OrneklenmisGirisDVO(getOrneklenmisTakipler) nesnelerine grupTuru ve grupKodu alanları eklendi. grupTuru A(Ayaktan), Y(Yatarak), G(Günübirlik) ve D(Diğer) değerleri gelebilecektir. grupKodu alanında evrakTakipGrupKodlariSorgu metodundan dönen değerler gelecektir. Bu metodlardaki sorgulamalar grupTuru ve grupKodu alanları ile yapılabilecektir.

8. Yardımcı işlemler servisindeki guncelSutKodlari metodunun GuncelSutSorguGirisDVO nesnesine tarih alanı eklenmiş olup, tarih alanı boş gönderildiğinde günün tarihinde geçerli olan tüm sut kodları, dolu gönderiliğinde sorgulanan tarihten sonraki değişen sut kodları dönecektir. Dönen nesneye fiyatın geçerlilik tarihi eklenmiştir.

9. AmeliyatveGirisimBilgisiDVO,DigerIslemBilgisiDVO,DisBilgisiDVO, KanBilgisiDVO, KonsultasyonBilgisiDVO, MalzemeBilgisiDVO, MuayeneBilgisiDVO ve TahlilBilgisiDVO nesnelerinde drAnesteziTescilNo alanı kaldırıldı.

10. TetkikveRadyolojiBilgisiDVO nesnesindeki studyId, islemLink,goruntuDetayBilgileri ve drAnesteziTescilNo alanları kaldırıldı.

11. HizmetKayitGirisDVO ve HizmetDVO nesnesindeki asaKodu alanı kaldırıldı.

MEDULA Kullanım Kılavuzu için tıklayınız 

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 50440 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim