• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • Ankara 2 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Bursa 9 °C
  • Antalya 11 °C
  • İzmir 15 °C

Memurlar kurum tabibi gerekli görürse sevk edilecek

Memurlar kurum tabibi gerekli görürse sevk edilecek
Maliye Bakanlığı, Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliğinde değişiklik yaptı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, sağlık kurum ve kuruluşlarına sevk işlemlerinde, memurlar varsa kurum tabibine gönderilecek. Kurum tabibinin gerekli görm

Maliye Bakanlığı, Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliğinde değişiklik yaptı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, sağlık kurum ve kuruluşlarına sevk işlemlerinde, memurlar varsa kurum tabibine gönderilecek. Kurum tabibinin gerekli görmesi halinde de ikinci veya üçüncü basamak sağlık kurumuna sevk gerçekleştirilecek.

Kurum tabibi bulunmadığı hallerde de, memurlar belediye sınırları ve mücavir alan içinde bulunan birinci, ikinci ya da üçüncü basamak sağlık kurum veya kuruluşuna doğrudan başvurabilecek.

Memurun bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri, kurum hekimliğine ya da belediye sınırları ve mücavir alan içerisindeki birinci, ikinci veya üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına doğrudan veya sevkli başvurulabilecek.

Tıbbi gereklilik halleri dışında muayene ve tedavi işlemlerinin öncelikle belediye sınırları ve mücavir alan içinde tamamlanması esas olacak.

Tebliğ uyarınca aile hekimliği uygulamasına geçilen iller arasından Bakanlık tarafından belirlenecek illerde, 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren ilk müracaat, aile hekimliğine veya aile hekimliği dışında kalan diğer birinci basamak resmi sağlık kuruluşlarına yapılacak.

Hava ambulans ücretleri da sadece organ ve doku nakli tedavileri kapsamındaki sağlık hizmetleri için ödenecek.

İlaçlarla ilgili usulleri de yeniden düzenleyen Tebliğ çerçevesinde, 1 reçeteye eskiden olduğu gibi yine en fazla 4 kalem ilaç yazılacak. Reçetede mutlak surette günlük kullanım dozu belirtilecek, alerji aşılarının oral formları ödenmeyecek. Aşı tedavileri de, arı venom alerjisi hariç 5 yılı geçemeyecek.

Ayakta fizik tedaviler ile ayaktan veya yatarak tedavilerde uygulanan rehabilitasyon işlemleri için gerekli uzman hekim raporu, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimlerince düzenlenecek.

Yoğun bakımda 3 günden daha kısa yatan hastalar için haftanın ilk günü dahil tüm günler, "diğer günler" üzerinden ücretlendirilecek.

Kol protezlerinin yenilenme süresini 10 yıl olarak belirleyen Tebliğe göre, bu süreden önce temin edilen myoelektronik kontrollü kol protezlerinin bedeli ödenmeyecek.

Konuşma cihaz bedelleri de, sağlık kurumları tarafından sağlık kurulu raporu ile belgelenmek kaydıyla karşılanacak.

Tebliğin sevk işlemleriyle ilgili maddesi 15 Ocak 2009'dan geçerli olmak üzere, diğer maddeleri ise bugün yürürlüğe girecek.

Bu arada Maliye Bakanlığının yine bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan bir başka düzenlemesi ile Tedavi Katılım Payının Uygulanması Hakkındaki Tebliğde de değişikliğe gidildi.

1 Ocak 2009'dan geçerli olmak üzere yürürlüğe giren bu düzenleme ile de, katılım payı alınacak tıbbi malzemeler arasına "sağlık raporunda (yatarak tedavilerde sağlık raporu veya epikrizde) hayati önemi haiz olduğu belirtilmeyen, iyileştirme araç ve gereçleri ile protez ve ortezler" de eklendi.

milli gazete

Bu haber toplam 1845 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim