• BIST 11064.85
  • Altın 2582.234
  • Dolar 32.9774
  • Euro 35.9804
  • Ankara 26 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Bursa 28 °C
  • Antalya 30 °C
  • İzmir 33 °C

Milletvekilleri sağlık sigortası kapsamı dışında kaldı

Milletvekilleri sağlık sigortası kapsamı dışında kaldı
Milletvekilleri ve yakınları, genel sağlık sigortası kapsamı dışında tutulacak. Hiçbir sosyal güvenlik güvencesi olmayan kişilere verilen yeşil kart, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 2 yıl sonra kaldırılacak.

Milletvekilleri ve yakınları, genel sağlık sigortası kapsamı dışında tutulacak. Hiçbir sosyal güvenlik güvencesi olmayan kişilere verilen yeşil kart, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 2 yıl sonra kaldırılacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklik öngören tasarının 61 ile 66'ncı maddelerini kapsayan 3'üncü bölümü kabul edildi.
 
Buna göre, olağanüstü hal bölgesinde görevli Milli İstihbarat Teşkilatı ve kolluk kuvvetleri personeli ve milletvekilleri ile yakınları, genel sağlık sigortası kapsamı dışında olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yapılacak incelemelerde, sağlık hizmeti sunulmadığı halde bunu fatura eden, belirlenen tavanın üzerinde ilave ücret alan sağlık hizmet sunucuları hakkında, genel hükümlere göre takip yapılacak ve bu kuruluşlarla yapılan sözleşmeler fesh edilebilecek.

Türkiye'de yapılamayan tetkikler, yurtdışında yaptırılabilecek. Doku ve kök hücre tedavilerinde, sigortalılardan katılım payı alınmayacak.

4'üncü bölümde değişiklik yapıldı

Gazilerin ihtiyaç duydukları her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçler, herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin karşılanacak.
 
Sigortalıların ilk 10 yılında aylık bağlama oranı, yüzde 3 olacak. TBMM Genel Kurulu'nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklik öngören tasarının 4'üncü bölümünde, sosyal taraflarla yapılan mutabakat doğrultusunda değişiklik yapıldı.
 
Kabul edilen maddelere göre, ücretsiz olarak doğum iznine ayrılan kadınlar, sigortasız geçirdikleri süreyi borçlanabilecek. Kadınlar, bu haktan, çocuğun yaşaması kaydıyla, 2 defa ve 2 yılı geçmemek üzere yararlanabilecek.
 
Sigortalıların yaşlılık aylığı hesaplanırken, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan süreleri eski mevzuata, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki çalışma süreleri ise yeni mevzuata göre oransal olarak hesaplanacak.
 
İkisinin toplamı sigortalının yeni yaşlılık aylığını oluşturacak. Ancak, sigortalıların ilk 10 yılında aylık bağlama oranı yüzde 3 olacak. Fiili hizmet süresi kaldırılan meslek gruplarının şu ana kadar kazandıkları süreler, 3 bin 600 gün koşuluna bakılmaksızın yaşlarından düşürülecek.
 
4 Ekim 2000 tarihine kadar vergi mükellefiyet kaydı bulunan BAĞ-KUR'lular, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan süreyi geçmişe dönük borçlanabilecek. Prime esas kazancının yüzde 32'si üzerinden borçlanacak olan BAĞ-KUR'lu, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde bu tutarı öderse, aradaki süre sigortalılık süresinden sayılacak.
 
Yeşil kartlılar GSS kapsamına alınıyor
 
Hiçbir sosyal güvenlik güvencesi olmayan kişilere verilen yeşil kart, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 2 yıl sonra kaldırılacak. Bu kişiler genel sağlık sigortası kapsamına alınacak.
 
Aile hekimleri tarafından başlatılan sevk zincirine uygun olarak alınan sağlık hizmetlerinde ayakta tedavi, ilaç, ortez ve protez katılım payları, 3 yıl süreyle yüzde 50 oranında azaltılarak uygulanabilecek.
 
Sağlık hizmeti sunucularıyla yapılacak sözleşmeler hazırlanana kadar, mevcut sözleşmeler geçerli olacak.
 
"Gidene güle güle denir"
 
MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir'in vekaletle göreve başladığını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından asaletle atandığını ancak daha sonra görevinden alındığını söyledi.
 
Çelik, hiç kimseyi görevden almadıklarını, göreve getirdiğini belirterek, "Ayrılana niye ayrılıyorsun demeyiz, göreve getiren bakanım, görevden ayrılan arkadaştır. Gidene güle güle demekten başka bir şey yok" dedi.
 
CHP Grup Başkanvekili, İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu da Bakan Çelik'in, fiili hizmet zammıyla ilgili maliyet hesabı yapacağını söylediğini belirterek, "Gazetecilerin, bu sistemden yararlanmasının maliyeti nedir?" diye sordu.
 
Basın mensuplarına bir haksızlık yapıldığını, gazetecilerin çok zor koşullarda çalıştıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Maliyet hesabını yapın, daha sonra milletvekillerini serbest bırakın" dedi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise fiili hizmet zammıyla ilgili kriterlerin bilimsel olarak belirlendiğini, bu haktan yararlanan mevcut meslek gruplarıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü bildirdi.
 
MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, önerge üzerinde yaptığı konuşmada, tasarının yapılan değişikliklerle "Yap-boz tahtasına dönüştürüldüğünü" belirterek, bu haliyle yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi'nce iptal edileceğini söyledi.

CHP Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız, tasarıya, işçi, kamu kesimi başta olmak üzere, her kesimin karşı çıktığını belirterek, "Hükümet neden bunu çıkarmakla ısrarlı? Madem tasarı 2036'da uygulanacak o zaman bu telaşınız ne?" diye sordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, olumlu, yasa içinde çelişki oluşturmayacak düzenlemelere, nereden gelirse gelsin "evet" diyeceklerini ifade etti.

Son günlerde 18 yaşın altında ilk defa sigortalılık bildirimi yapılanlarla ilgili haberlere işaret eden Çelik, "Kundaktaki bebelerin, okul çağına gelmemiş, okul çağındaki çocukların kayıt altına alınmaya çalışılması, bu yasanın sözde mağduriyetlerinden korunmaya dönük bir çalışmanın içerisine vatandaşımız sokulmaya çalışılıyor. Vatandaşlarımız buna rağbet etmiyor" diye konuştu.

Çelik, tasarının, kayıtdışılığı ortadan kaldırmaya yönelik önemli düzenlemeler içerdiğini, bunların, bütün vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamına alınması, ücretlerin banka aracılığıyla ödenmesi, sistemde uzun süre kalma şeklinde sıralanabileceğini söyledi.

76 bebek sisteme dahil oldu

Çelik, ilk defa sigortalılık bildirimi yapılan 18 yaşın altındakilerin sayısının abartıldığı gibi olmadığını kaydetti.

Çelik, "0-5 yaş arasında mart-nisan aylarında 76 bebeğimiz sisteme dahil oldu. Aynı dönem içinde 5-10 yaş aralığında 183, 10-15 yaş arasında 3 bin 762, 15-18 yaş arasında 36 bin 513 gencimiz kayıt altına girmiş bulunuyor veya ilk defa bildirimi gerçekleşiyor. Son 2 ay içinde toplam 40 bin 534. Abartıldığı gibi bir rakam yok ortada. Bu yürütülen kampanyaların etkisi açık şekilde görülüyor" dedi.

Çocukların sigortalı olmasına bir engel olmadığına işaret eden Çelik, ancak çocukların çalışabileceği işlerle ilgili mevzuata mutlaka uyulması gerektiğini belirtti.

Çelik, İş Kanunu'na göre 14 yaşın altındaki çocukların çalıştırılmasının söz konusu olmadığını anımsattı.

Bakan Çelik, sigortalılıkları yapılan bu kişilerin fiilen çalışmadığının tespit edilmesi halinde sigortalılıklarının iptal edileceğini ve o güne kadar ödenen primlerin geri ödenmeyeceğini bildirdi.

Çelik, 2-3 yaşındaki bir çocuğun, sanatsal bir faaliyette, filmde yer alabileceğini, çocukların sigortalılığına ilişkin bir engel olmadığını, ancak çalışmıyorsa mevzuatta yaptırımların bulunduğunu kaydetti.

"IMF'ye yolluk olarak hazırlandı"
 
CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, 4'üncü bölüm üzerinde partisinin görüşlerini dile getirirken, yola çıkan bir kişiye yolluk hazırlandığına işaret ederek, "IMF'de dönüş yoluna çıkacak. Bu yasa da IMF'ye yolluk olarak hazırlandı" dedi.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, sosyal güvenlikte, hükümetin samimi olmadığının görüldüğünü, Anayasa Mahkemesi'nin çekincelerinin giderilmediğini söyledi.

Günal, "IMF ile görüşlemeler tamamlayıncaya kadar bunu halledelim, Anayasa Mahkemesi'nden dönerse dönsün" anlayışının bulunduğunu savundu.

DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, tasarının her maddesinin sosyal güvenlik hakkını ortadan kaldıran, kazanılmış hakları gasp eden nitelikte olduğunu ifade etti. Kurtulan, sosyal güvenliğin sosyal güvensizliğe dönüştürüldüğünü belirtti.

Tasarının, 68'inci maddesi içinde yer alan geçici 12'inci maddesinin kabul edilmesinden sonra TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar, çalışma süresinin dolduğunu belirterek, birleşimi, 15 Nisan Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.


Bu haber toplam 1578 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim