• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Ankara 22 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Bursa 22 °C
  • Antalya 25 °C
  • İzmir 26 °C

Ortak İhale Konulu Genelge (Sıra No:9)

Ortak İhale Konulu Genelge (Sıra No:9)
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Ortak İhale Konulu Genelge (Sıra No:9) yayımlandı

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

Sayı   :    58759530-010.06.02- 10090                      24/11/2015
Konu :    Ortak İhale

GENELGE
(Sıra No:9)

…………….BAKANLIĞINA
…………….MÜSTEŞARLIĞINA
…………….BAŞKANLIĞINA
…………….GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
…………….VALİLİĞİNE
…………….REKTÖRLÜĞÜNE

Bilindiği üzere, 6/2/2014 tarihli ve 6518 sayılı Kanun ile 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa, birden fazla idarenin ortak ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik mal ve hizmet alımları ile bakım ve onarım işlerine ilişkin, 4734 sayılı Kanunda yer alan ihale usulleri uygulanarak tek bir ihale ile yapılabilmesine imkân tanıyan Ek 7 nci madde eklenmiştir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kamu İhale Genel Tebliği'nin 97/A maddesinde düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeler çerçevesinde ortak ihale ile ölçek ekonomisinden faydalanılarak kamuda tasarruf sağlanması, ihale sürecindeki maliyetlerin azaltılması, daha az ihale işlemi gerçekleştirilmesi suretiyle idarelere zaman tasarrufu sağlanması, yeterli nitelik ve sayıda personeli bulunmayan idarelerde yaşanan problemlerin azaltılması amaçlanmaktadır.

Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) kapsamında çıkarılan Öncelikli Dönüşüm Programlarından 5 no Tu "Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Programı"nın 35 no'lu Eylemi ve 2015 Yılı Programının 215 no'lu Tedbirinde; "Kamu kurumlarının ihtiyaçlarının ortak alım yöntemiyle tedariki yaygınlaştırılacaktır." ifadesi yer almaktadır.

178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının;

-T bendi uyarınca, kamu harcamalarında tasarruf sağlanması, tutarlı, dengeli ve etkili bir bütçe politikasının yürütülmesi amacıyla kamu istihdam politikası ve giderlerle ilgili kanun, tüzük, kararname ve yönetmeliklerin uygulanmasını düzenlemek, standartları tespit etmek ve sınırlamalar koymak; bu hususlarda tüm kamu kurum ve kuruluşları için uyulması zorunlu düzenlemeleri yapmak ve tedbirleri almak,

- 'm' bendi uyarınca, genel ekonomik politika ve stratejiler çerçevesinde kamu alımlarına ilişkin temel politikaları oluşturmak,

görevleri Bakanlığımıza verilmiş bulunmaktadır.

Bu itibarla, ortak ihaleden beklenen yararların elde edilebilmesi için rekabetin sağlanması ilkesinin de gözetilerek uygun koşulların oluştuğu durumlarda ihtiyaçların ortak ihale yoluyla temin edilmesinde yarar bulunmaktadır.

Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

Mehmet ŞİMŞEK 
Maliye Bakanı

 

Ortak İhale Konulu Genelgenin aslı için tıklayınız 

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3089 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim