• BIST 9347.17
  • Altın 2016.711
  • Dolar 29.9526
  • Euro 33.4915
  • Ankara 4 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Bursa 4 °C
  • Antalya 10 °C
  • İzmir 9 °C

Özel Hastaneler ile İlgili Uygulamalar Hakkında Genelge

Özel Hastaneler ile İlgili Uygulamalar Hakkında Genelge
Bilindiği üzere, Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 15/2/2008 tarihli ve 26788 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur. Bu değişikliğe müsteniden ilgi Genelgemiz yayımlanmıştır. Ancak, uygulamada bazı

Bilindiği üzere, Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 15/2/2008 tarihli ve 26788 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur. Bu değişikliğe müsteniden ilgi Genelgemiz yayımlanmıştır. Ancak, uygulamada bazı hususlarda tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır. Yaşanan tereddütlerin giderilmesi amacıyla, sektör ile gerçekleşen istişareler de dikkate alınarak aşağıdaki hususlara açıklık getirilmesi uygun görülmüştür:

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10.0.THG.0.79.00.01- 010-07 24157*24/06/2008

Konu: Özel hastaneler ile ilgili uygulamalar

………………………………… VALİLİĞİNE

(İl Sağlık Müdürlüğü)

GENELGE

2008/48

İlgi: 18.02.2008 tarih ve 4627 (2008/10) sayılı Genelge.

Bilindiği üzere, Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 15/2/2008 tarihli ve 26788 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur. Bu değişikliğe müsteniden ilgi Genelgemiz yayımlanmıştır. Ancak, uygulamada bazı hususlarda tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır. Yaşanan tereddütlerin giderilmesi amacıyla, sektör ile gerçekleşen istişareler de dikkate alınarak aşağıdaki hususlara açıklık getirilmesi uygun görülmüştür:

1) Sağlık Çalışanı Ayrılışları: a) 15 Şubat 2008 tarihinden önce sağlık çalışanı ayrılışları: Yönetmeliğin ilgili maddesine göre 15 Şubat tarihinden altı ay öncesinde özel hastaneden ayrılışı belgelenen tabibin yerine, bu Genelge’nin yayımı tarihinden itibaren altı aylık süre içinde aynı nitelikteki tabibin başlatılması için yapılan başvurular kabul edilerek gereken işlemler yapılır.

b) 15 Şubat 2008 tarihinden sonra sağlık çalışanı ayrılışları: Özel hastaneden ayrılan sağlık çalışanının yerine aynı nitelikte yeni çalışanın başlatılması ile ilgili başvurular bakımından, Özel Hastaneler Yönetmeliği’nin eki Denetim Formu’nun 14., 16., 17. ve 18. maddeleri çerçevesinde işlem yapılır.

Ayrıca, faaliyet izin belgesinde yazılı olan uzmanlık dallarındaki asgarî sayıdan fazla olan tam zamanlı tabiplerin hastaneden ayrılması halinde, bu tabiplerin yerine istenilir ise kısmi zamanlı bir tabip istihdam edilebilir.

2) Tabip Harici Sağlık Çalışanı ile Tıbbi Cihaz İlaveleri: a) Bakanlığımızca 2008 yılı Ekim ayında ilan edilecek planlama kapsamına, sadece tabip ve uzman tabiplerin alınması yönünde prensip kararı alınmıştır. Bu çerçevede, diş hekimi ve diğer sağlık çalışanı istihdamında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

b) 2008 yılı Ekim ayında ilan edilecek planlama kapsamına MRI, PET CT, ANGIOGRAFİ, SİNTİGRAFİ, LİNAC, COBALT 60, CYBERKNIFE olarak bilinen cihazlar alınacaktır. Bunların dışında kalan cihazlar, hastanedeki mevcut tabiplerce kullanılmak kaydıyla alınabilir.

c) Hastanelerde mevcut ve 2008 yılı planlama kapsamında olan cihazlar ihtiyaç halinde yenisiyle değiştirilebilir.

3) 15 Şubat Öncesinde Faaliyet İzin Belgesine Uzmanlık Dalı İlavesi ve/veya Tabip İlavesi Talepleri: Faaliyet izin belgesine yeni uzmanlık dalı ilave etmek üzere gerekli belgeleri 14/2/2008 tarihi itibarı ile Müdürlük kaydına giren ve belgeleri tamam olanların bu talepleri kabul edilir.

Ayrıca, faaliyet izin belgesinde mevcut olan uzmanlık dallarında ilave tabip başvuruları 14/2/2008 tarihi itibarı ile Müdürlük kaydına giren ve belgeleri tamam olanların talepleri kabul edilerek, gerekli işlemler yapılır.

4) Laboratuar Hizmetleri: Özel Hastaneler Yönetmeliği’nin 28 inci maddesindeki 21/10/2006 tarihli düzenlemeye göre laboratuar hizmetlerini satın alma yoluyla temin eden özel hastaneler 15 Şubat 2008 tarihindeki değişikliğe göre, sözkonusu maddenin ikinci fıkrasının (a) ve (b) bendlerinde bahsedilen laboratuarları ve laboratuvar hizmet alımı sözleşme sürelerinin sona ermesini müteakip bünyelerinde kurarlar.

1/2

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10.0.THG.0.79.00.01- 010-07

Konu: Özel hastaneler ile ilgili uygulamalar

Bu durumdaki özel hastanelerin laboratuvar açma talepleri, Yönetmeliğin Ek 4 üncü maddesi dışında değerlendirilerek, ilgili müdürlüklerce kabul edilir.

5) Tabip ve Uzman Tabiplerin Birden Fazla Sağlık Kurum veya Kuruluşunda Çalışması: Mesleğini sadece özel sağlık kurum veya kuruluşunda icra eden tabipler, en fazla bir özel sağlık kurum veya kuruluşunda daha çalışabilirler. Ancak bu şekildeki çalışma, faaliyet izin belgesinde mevcut olan uzmanlık dalları bakımından geçerlidir.

Birden fazla yerde çalışacak olanlar için Müdürlüğe yazılı dilekçe ekinde gerekli belgelerin verilmesi, ilk çalıştıkları yerdeki durumuna göre adlarına çalışma belgesinin düzenlenmesi gerekir.

6) Yeni Açılan Özel Hastanelerin Durumu: Özel Hastaneler Yönetmeliği’nin 15 inci maddesinin son fıkrasına göre ruhsatlandırmanın akabinde hastanelere, faaliyet izin belgesi almak ve hasta kabul ve tedavisine başlamak için altı aylık süre verilmiştir. 15 Şubat öncesinde ruhsat ve faaliyet izin belgesi almakla birlikte bu tarihte, ön izin projelerinde görünen kapasiteye Yönetmeliğin Ek 4 üncü maddesi sebebiyle tam olarak ulaşmamış hastanelerin, ruhsatname tarihleri ile faaliyet izin belgesi tarihleri arasındaki süre altı aydan düşülerek geri kalan süreyi Genelge’nin yayımı tarihinden itibaren kullanmaları sağlanır. Bu konudaki talepler, ön izin projelerindeki kapasiteye göre karşılanabileceğinden, ön izin projelerinin Bakanlığa gönderilmesi müdürlüklerce sağlanır.

Bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim.

Uzm. Dr. F. Orhan GÜMRÜKÇÜOĞLU

Bakan a.

Müsteşar

Dağıtım:

81 İl Valiliği

 

 

Bu haber toplam 4038 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim