• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • Ankara 11 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Bursa 10 °C
  • Antalya 14 °C
  • İzmir 20 °C

Özel Hastaneler Yönetmeliği değişikliği hakkında önemli duyuru

Özel Hastaneler Yönetmeliği değişikliği hakkında önemli duyuru
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Özel Hastaneler Yönetmeliği değişikliği hakkında önemli duyuru yayımlandı.

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GÜNLÜ

Sayı: 54718026-045.99-E.1639   06.09.2016
Konu: Özel Hastaneler Yönetmeliği
 
        Değişikliği Hk.

….VALİLİĞİNE

Bilindiği üzere. 27.03.2002 tarihli ve 24708 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulanan Özel Hastaneler Yönetmeliği'nin l9 uncu maddesi gereğince; Tabip ve tabip dışı personelin özel hastane kadrosunda sözleşmeyle ve Ek-12'deki Personel Çalışma Belgesi düzenlenerek çalışması esastır. Aynı Yönetmeliğin Özel hastanenin kalite ve verimliliğini artırmak amacıyla izin verilebilecek hususlar başlıklı Ek 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde ise planlama kapsamındaki birden fazla özel sağlık kuruluşunda kadro dışı geçici statüde çalışılabileceği düzenlenmiş idi. Ancak, 25/08/2016 tarih ve 29812 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 7 nci maddesi ile Özel Hastaneler Yönetmeliğinin Ek 5 inci maddesi (e) bendinin (1) numaralı alt bendinde ve (i) bendinde yer alan "kadro dışı geçici" çalışma uygulamasına son verilmiştir.

Hekimlerin birden fazla özel hastanede çalışma talepleri olması halinde, mezkûr Yönetmelik değişikliğinde yer alan hüküm dikkate alınarak işlem tesis edilmesi gerekmekte olup bu değişikliğe ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasında fayda görülmüştür.

Hekimlerin, Özel Hastaneler Yönetmeliği Ek 5 inci maddesinin (e) bendinin (1) numaralı alt bendi ve (i) bendi kapsamında çalışma başvurularında, anılan Yönetmelikte personel ayrılış ve başlayış işlemlerinin düzenlendiği 19 uncu madde kapsamında işlem yapılması, yani mezkur Yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği talihinden itibaren özel hastanelere Ek 5 inci maddenin birinci fıkrasının (e) bendinin (2), (3), (4) numaralı alt bentleri, (k) bendi ve bu maddenin sekizinci fıkrası ile Geçici 9 uncu maddenin birinci ve üçüncü fıkraları dışındaki tüm başlayışlarda boş kadro aranacağı ve 1219 sayılı kanunun 12 maddesine uygun olması halinde hekimlerin özel hastane kadrosunda işe başlatılarak çalışabileceği,

Ayrıca, 25/08/2016 tarih ve 29812 sayılı Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yürürlük tarihinden sonraki işlemlere uygulanacağı, Yönetmelik değişikliğinden önce Ek 5 inci maddenin (c) bendinin (1) numaralı alt bendi ve (i) bendi kapsamında özel hastanelerde kadro dışı geçici statüde çalışan hekimlerin kadro dışı geçici çalıştığı hastaneden ayrılana kadar mevcut statüsüyle çalışmaya devam edebileceği hususunda;

Gereğini bilgilerinize rica ederim.

Prof. Dr. Nurullah OKUMUŞ
Bakan a.
Genel Müdür

Dağıtım
Gereği;
81 İl Valiliği

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 18325 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim