• BIST 116.019
  • Altın 170,650
  • Dolar 3,9594
  • Euro 4,8834
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Bursa 10 °C
  • Antalya 19 °C
  • İzmir 15 °C

Paket Malzeme Setlerinin Faturalandırması Hakkında

Paket Malzeme Setlerinin Faturalandırması Hakkında
Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından Paket Malzeme Setlerinin Faturalandırması Hakkında duyuru yayımlandı.

 

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Mali Hizmetler Kurum Başkan Yardımcılığı

 

Sayı: 96773357/010.99/626           26.05.2015
Konu: Paket İşlemler

Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) Eki Ek-3/F-2 "Ortopedi ve Travmatoloji Branşı Artroskopi ve Eklem Cerrahisi Alan Grubuna Ait Tıbbi Malzemeler Listesi"nde yer alan AE0970 ve AE0980 kodlu paket malzeme setlerinin alt komponenti olduğu belirtilen AE1190 kodlu malzemenin kullanılması durumunda faturalandırmanın paket fiyat üzerinden mi yoksa AE1190 kodlu malzemenin SUT fiyatı üzerinden mi yapılacağı ile ilgili Genel Sekreterliklerimizce tereddüt yaşandığı tespit edilmiş ve aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 21.05.2015 tarihli ve 770 sayılı yazısında konu hakkında "Hastaneler malzeme setlerine ait SUT kodu üzerinden MEDULA'da faturalandırma işlemi yaparlarken sisteme malzeme setlerine ait SUT kodunu girecekler, aynı zamanda o malzeme setini oluşturan alt komponentleri de barkodları ve SUT kodlarıyla MEDULA'ya kaydedeceklerdir. " denilmektedir.

Ayrıca söz konusu malzemelerin tedarik edilmesi hakkında, SUT'un 3.1.1.5 nolu maddesinde "Kurumla sözleşmeli 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa tabi resmi sağlık kurumları, temin ettikleri tıbbi malzemeler için 4734 sayılı Kanun 19'uncu, 20'nci, 2Vinci ve 22'nei maddelerinde belirtilen ihale usulleri ve doğrudan temin alımları da dahil olmak üzere yaptıkları0 alımların; ihale kayıt numarasını (ÎKN) (doğrudan temin alımlarında ihale kayıt numarası girilmez), TÎTUBB kayıt numarasını, KDV hariç alış fiyatını, adedini, tarihini, hastane kodunu, firma bilgisini ve kayıt için istenen diğer tüm bilgileri "İhale/Doğrudan Temin Sonuç Bilgileri Ekranı' na eksiksiz ve düzenli olarak girmek zorundadır. İhale/Doğrudan Temin Sonuç Bilgileri Ekranına gerekli bilgileri girmeyen sözleşmeli resmi sağlık kurumlarının tıbbi malzeme bedelleri, İhale/Doğrudan Temin Sonuç Bilgileri Ekranı 'na eksiksiz ve düzenli olarak girilinceye kadar Kurumca karşılanmaz" ifadesi yer almaktadır. Bu nedenle hastanelerin, firmalardan malzeme setlerine ait SUT kodunu oluşturan alt komponentlerin her birinin ayrı ayrı fiyatlandırılarak faturalandırmalarını istemeleri gerekmektedir.

Sağlık Uygulama Tebliği çerçevesinde yukarıda bahsedilen konularla ilgili olarak doğru faturalandırma işlemi yapılabilmesi için bağlı sağlık tesislerinizin bilgilendirilmesi hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Dr. Turhan SULHAN
Kurum Başkanı a.
Kurum Başkan Yardımcısı

 

Dağıtım:
89 KHB Genel Sekreterliği

 

Duyurunun aslı için tıklayınız 

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 10229 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim