• BIST 10676.65
  • Altın 2418.603
  • Dolar 32.1985
  • Euro 34.8747
  • Ankara 10 °C
  • İstanbul 15 °C
  • Bursa 13 °C
  • Antalya 17 °C
  • İzmir 17 °C

Sağlık Bakanlığı Genelgesi Olumlu Bir Sonuç Doğurmaz !

Sağlık Bakanlığı Genelgesi Olumlu Bir Sonuç Doğurmaz !
Türk Tabipler Birliği öncülüğün başlatılan “Beş Dakikada Hekimlik Yapılmaz, Sağlık 5 Dakikaya Sığmaz” eylemleri sonucu Sağlık Bakanlığı, 81 ile MHRS uygulamalarındaki sorunlara dönük bir genelge gönderdi.

TTB, “Bu genelgenin olumlu bir sonuç doğurması olanaksızdır” dedi.

TTB’nin açıklaması şöyle, “Sağlık Bakanlığı’nın “Emek Bizim, Söz Bizim” diyerek başlattığımız eylem sürecinde gündeme getirdiğimiz sorunlara yönelik adımlar atmak zorunda kaldığını görüyoruz. Ancak ne yazık ki Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecinin başından beri daha da artan savruk hali bu genelgede de kendini göstermektedir. Genelgenin sağlık hizmetlerine bütüncül bakmadığı, acil sağlık hizmetlerinde yaşanan ciddi sorunları görmediği açıktır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki mevcut sağlık sisteminde sağlık emek-meslek örgütleri ile görüşmekten kaçınarak hazırlanan düzenlemelerin olumlu bir sonuç doğurması olanaksızdır. İlgili genelgenin 6 maddesine 6 madde ile cevap vermek gerekirse:

Hekimlerin aylık çalışma programları da dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinin planlanmasında birincil olarak Sağlık Bakanlığı sorumludur. Sağlık Bakanlığı, uluslararası bilimsel kabul gören, en az 20 dakikada bir hasta bakma gerekliliğini koruyacak önlemleri almakla yükümlüdür.

Sağlık çalışanları için esnek çalışmanın dayatılması, iş yükünün ve istismarın daha da artması gibi anlamlar da içerebilen randevulu muayene kapasite artırımı” ile ne anlatılmak istendiği açıkça belirtilmelidir. Angarya ve emek sömürüsüne izin vermemek yine öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğundadır.

Genelgede geçen “5 dakikada bir muayene yapıldığı şeklindeki söylentilere sebep olacak uygulamalardan sakınılmalıdır”söylemi ile mevcut durum yok sayılamaz; birçok kurumda hekimler 5 dakikada bir muayene için zorlanmaktadır. Muayene süresi hekimlere bırakılırken en az 20 dakika muayene süresini koruyan; hekimlerin performans ve döner sermaye gibi kaygılarından uzak, kendi alanlarının özgünlüklerine göre hareket edebildikleri gelir kaygılarını ortadan kaldıracak bir düzenleme yine Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğundadır.

Hekimler için tanımlı iş saati olmalı; nöbet sonrası izin, bilimsel etkinliklere katılım için izin, yıllık izin gibi haklar da herhangi bir maddi kayba uğratmadan garanti altına alınmalıdır.

MHRS verileri yalnızca il sağlık müdürlükleri ve başhekimliklerce değil, sendikalar ve tabip odaları muhatap alınarak onlar tarafından da takip edilirse herhangi bir istismar ve kötü çalışma koşullarının önüne geçilebilir. Genelge, “Emek Bizim, Söz Bizim” eylem sürecimizde sürekli dile getirdiğimiz, toplum sağlığını riske atan “Beş dakikada hekimlik yapılmaz, sağlık 5 dakikaya sığmaz” söylemimizin iktidar tarafından itirafıdır. Sağlık Bakanlığı’nın böylesi göstermelik pansumanları ve yeni algı çabaları da ne yazık ki hastalığı tedaviden uzaktır” 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim