• BIST 9814.19
  • Altın 2494.399
  • Dolar 32.3553
  • Euro 34.4531
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Bursa 23 °C
  • Antalya 21 °C
  • İzmir 28 °C

Sağlık meslekleri öldü yaşasın işsizlik!

Sağlık meslekleri öldü yaşasın işsizlik!
Bir zamanlar Sağlıkta bazı meslekler vardı, hatırlarsınız. Allah rahmet eylesin bazıları öldü;bazıları da meslekler ölmek üzere can çekişiyor Sonrasında zaten çalışan ölüyor.

Bir zamanlar Sağlıkta bazı meslekler vardı, hatırlarsınız. Allah rahmet eylesin bazıları öldü;bazıları da meslekler ölmek üzere can çekişiyor Sonrasında zaten çalışan ölüyor.

Günün birinde güzel ülkemde; Laboratuar Mesleğini herkes yapar oldu, Laboratuar Teknisyenleri ve Teknikerleri  için meslek öldü.
                    Bu, nasıl bir durum tarifi yok anlatılmaz yaşanır. Bir gün Ülkenizin Sağlık Bakanlığı Bir genelge düzenler ve artık bu meslek yok,çünkü artık cihaz başı eleman tanımı vardır, sokaktan tutuğunu  getirdiğini çalıştır.Millet Vekiline göre ,Sağlık Bakanlığına göre  ,Yöneticilere göre hatta uzmanlara göre her şey normaldir.  BİR SABAH  kalkarsanız ki her şey altüst olmuş, hayatınız karabasana dönmüş. Bunda suçlu sadece Milletvekilimi,Sağlık Bakanlığımı ,Yöneticilere,uzmanlar,eğitimciler mi? Suçlu biz çalışanlarda suç yok mudur. Sadece rahtını düşünenler,saat hesabı,Dakka hesabı yapanlar,mesleğine sahip çıkmayanlar,sesiz kalanların suçu yok mu bu meslek kendi kendine ölmedi her halde? Ben kamuda çalışıyorum bana bir şey olmaz diyenler Alın Size KAMU HASTANELERİ BİRLİK YASA TASARISI “ hadi bir şey olamaz diyen meslektaşlarım. Konuşun susmayın neden ? öldü bu meslek ben söyleyeyim; kanunları bilmemek ,Anayasadan,Uluslar arası anlaşmalardan doğan eylem haklarını kullanmak yerine siyasilerin arkasına yada sendikaların iktidar gücüne sarılıp  sessiz kalmak,Düşünün mesleğinizde 20 yıllıksınız ve yaşınız 44 işsiz kaldınız. Mesleğinizde ustasınız ama başka iş bilmiyorsunuz. Günün birinde laboratuarlık Teknikerliği ortadan kalkıyor, ne yaparsınız? İşsiz kaldığınızda iş ararsınız. Oysa burada arayacak işiniz de yoktur, çünkü mesleğiniz ölmüştür. Bu durumu zaman içinde ne kadar çok yaşadık, kaç meslek var ki, gözümüzün önünde yitip gittiler: Nasıl kayboldular  anlayamadık bile Adına AB uyum yasaları dediler ve meslekleri eğitim yerine sertifikaya dönüştürdüler. Daha acısı buna bile gerek kalmadı,siyasette tanıdık varsa sertifikada gerekmez buna da  gerek yok.
 Sadece Laboratuar teknikerliğimi öldü Hayır TIBBİ DÖKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK(TDS) başka RADYOLOJİ TEKNİKERLİĞİ Yetmez,AMELİYATHANE TEKNİSYENLİĞİ VE TEKNİKERLİĞİ Yeter mi? Yetmez ANESTEZİ TEKNİSYENLİĞİ VE TEKNİKERLİĞİ biraz daha sayalım Zaten Herkes HEMŞİRE,SAĞLIK MEMURU(TEKNİSYENİ) Her iş yapar o zaman ne gerek var bu kadar Sağlık Meslek Lisesine ,Sağlık Meslek Yüksek Okuluna  bu okullarımız birde akredite değil(Uluslar Arası denkliği yok) daha acısı DEVLET MEMURLUĞU öldü Yaşasın TAŞERON İŞCİLK yani (MEMURLUK  OUT  ; KÖLELİK  İN)
Kamuda 657 deyim  bana bir şey olamaz deyip yanındaki 4/Bli ve 4924’lü  olarak çalışan meslektaşına hor bakıp ezen,onlarla alay eden bu özelleşmeye sesiz kalan sağlıkçılar ve sendikalar yaşasın KAMU SENDİKACILIĞI ÖLDÜ üyeleri nerden bulacaksınız bakalım? Hak aramada aynı masa ve sahaları paylaşmayanlar yarın vicdanlarınız da hesap verme zamanı değimlidir.
 Bir zamanlar hastane hastalar azdı  her şey manueldi  ve o dönemde Sağlıkçı  çok itibarlı, çok saygın bir meslekti. Kapitalist düzen  günün birinde karar verdi, iki yıl içinde cihaz başı eleman ve hizmet karşılığı Tüm laboratuarlar özleşmeye başladı Sağlık Çalışanları  (kenar köşe Polikliniklerde çalışmaya başladı  (bir kaç eleman hariç) Sağlık  meslek olmaktan çıktı. Herkes Sağlık Çalışanı oldu;Eğitimli Sağlık çalışanına gerek yoktu; YAŞASIN ARTIK MESLEK  ölmüştü.
Sağlık Kurumlarında,tek tip memur vardı bir gün WORLD BANK ve IMF  heyeti kapıdan içeri girdi Günün birinde adına "SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜ" dillendirerek bu iş doktor üzerine kurdular  ama bu yeterli değildi  ne yapılmalıydı önce Personel Reform Yasası,Tam Gün Yasası Kamu Hastaneleri Birlik Yasa Tasarısı olmalı ve diğer sağlık personeli farklı statülerde çalışmalı ve tek başına hareket etmeleri engellenmeli  ölüm gösterilerek sıtmaya razı olmalı idi çalışanlar,Aileler parçalanmalı,asker dönüşü işe başlayamamalı çalışanlar arasına döner sermaye nifakı içine de biber olarak katsayı farklılıkları tatlı olarak riskli birimler sokulmalı
Ölüm duası olarak da yıllık izinleri kullanamamak okunmalı idi hey gidi günler hey yaşasın MESLEK ÖLDÜ…

SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI ÇALIŞANLARI DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU
GENEL BAŞKAN HÜSEYİN AYHAN
Bu haber toplam 2404 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim