• BIST 9347.17
  • Altın 2012.299
  • Dolar 30.976
  • Euro 33.591
  • Ankara 6 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Bursa 11 °C
  • Antalya 14 °C
  • İzmir 13 °C

Sağlıkta Reklam Olmaz

Sağlıkta Reklam Olmaz
Reklam bilbaord ve tabelalarında çok sayıda sağlık kuruluşları ile ilgili reklamların yer aldığını dile getiren Özel Sivas Anadolu Hastanesi Başhekimi Ebuseyf Kılıç, sağlıkta reklam olmayacağını söyledi.

Reklam bilbaord ve tabelalarında çok sayıda sağlık kuruluşları ile ilgili reklamların yer aldığını dile getiren Özel Sivas Anadolu Hastanesi Başhekimi Ebuseyf Kılıç, sağlıkta reklam olmayacağını söyledi.

Başhekim Kılıç “ Yaşadığımız şehirde ilk önce kendi kurumlarımızın ve hastanelerinin ön plana çıkarılmasını ve halkımıza dışarıdan yapılan yönlendirme ve hizmetlerimizi hiçe sayma amaçlı olan reklamların kaldırılmasını talep ediyoruz.dedi

Reklam tabelalarında sağlık sektörü ile ilgili mevzuata aykırı olmasına rağmen reklamın olduğunu ve bu reklamların görüntü kirliliği yarattığını ve etik olmadığını dile getiren Özel Sivas Anadolu Hastanesi Başhekimi Ebuseyf Kılıç “ Şehrimizde bulunan reklam tabelalarında her gün aralıksız olarak hastane reklamları yapılmaktadır. Sağlıkta reklam olmaz diyen mevzuata göre; 4077 Sayılı Yasa’nın, ticari reklam ilanlarla ilgili 16.maddesinde,’’Ticari reklam ve ilanların yasalara… Uygun… Olmaları esastır…’’hükmü bulunmaktadır. Reklam ve ilanları değerlendirirken, el broşüründen, tabelalara, etiketten, gazete, radyo ve televizyon reklamlarına kadar tüm alanlar inceleme kapsamına girmektedir. Sağlık alanındaki tanıtım ihalelerinin birçoğunun yerel düzeydeki radyo, televizyon ve gazeteler yoluyla yapıldığı ve bu alanda uygulanacak mevzuat konusunda bilgi eksikliği olduğu görülmektedir.

Sağlık alanındaki yasal mevzuata bakıldığında 1219 Sayılı Yasa’nın 24.maddesi aynen şöyledir;
‘’Mesleklerini uygulayan hekimler hastalarını kabul ettikleri yer ile muayene saatleri ve uzmanlıklarını bildiren ilanlar verebilirler. Diğer biçimlerde ilan, reklam ve benzerlerini yapmaları yasaktır.’’

Yani 1219 Sayılı Yasa’nın 24.maddesinde tanımlananın dışında ilan ve reklam yapan hekimler ve sağlık sunan şirketler, aynı zamanda 4077 Sayılı Yasa’nın 16.maddesine de aykırı davranmış olacaklardır. Bu reklam veya ilanları yayınlayan televizyon,radyo ve gazete gibi mecra kuruluşları ile bu reklam ve ilanları hazırlayan reklam ajansları da ayrı ayrı olarak bu yasa hükmüne aykırı davrandıkları için cezalandırılabileceklerdir.

1219 Sayılı Yasa’nın 24.maddesine ayrıca Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8. ve 9. Maddelerine aykırı davranan, ilgili hekimler ve kuruluşların sorumlu hekimleri hakkında Tabip Odası tarafından disiplin soruşturmaları açılarak, Onur kurallarına sevk edilmeleri gereklidir.
Şehrimizin devlet hastanesinde, özel hastanesinde ve üniversite hastanesinde tedavisi yapılabilen hastalıkların dışarıda bulunan sağlık kuruluşları tarafından abartılı olarak sadece kendileri yapabiliyorlarmış gibi yanlış reklamlara yer verilmektedir. Bu durumdan rahatsız olmaktayız. Kendi mesleğimize olan saygımız nedeniyle bu durumun acilen düzeltilmesini istiyoruz.

Yaşadığımız şehirde ilk önce kendi kurumlarımızın ve hastanelerinin ön plana çıkarılmasını ve halkımıza dışarıdan yapılan yönlendirme ve hizmetlerimizi hiçe sayma amaçlı olan reklamların kaldırılmasını talep ediyoruz.”dedi

yeniulke.net

Bu haber toplam 2004 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim