• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Bursa 15 °C
  • Antalya 17 °C
  • İzmir 17 °C

Sosyal güvenlikte yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor

Sosyal güvenlikte yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor
Sosyal güvenlik reformunun bugün itibariyle yürürlüğe giren maddeleriyle sağlık hizmetlerinden yararlanma koşulları değişiyor. Herkese sağlık hizmetinden yararlanmada eşit haklar tanınırken hastayı hastane kapılarından geri çevirme dönemi kapanıyor.

Sosyal güvenlik reformunun bugün itibariyle yürürlüğe giren maddeleriyle sağlık hizmetlerinden yararlanma koşulları değişiyor. Herkese sağlık hizmetinden yararlanmada eşit haklar tanınırken hastayı hastane kapılarından geri çevirme dönemi kapanıyor.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın 1 Ekim'de yürürlüğe girecek maddeleri ile başta sağlık hizmetlerinin finansmanı olmak üzere sosyal güvenlik alanında yeni bir dönem başlayacak. Yeni uygulamalardan en çok Bağ-Kur'lular etkilenecek. Yeni dönemde acil durumlarda hastalar hastane kapısından geri çevrilmeyecek.
TBMM'de kabul edilerek mayısta Resmi Gazete'de yayımlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın ikinci ayağı 1 Ekim'den itibaren yürürlüğe giriyor. Çalışma yaşamında yeni dönem olarak kabul edilen 1 Ekim'den itibaren uygulamaya girecek yeni düzenlemelerden en çok Bağ-Kur'lular etkilenecek. Yeni dönemde acil durumlarda hastalar hastane kapısından geri çevrilmeyecek.
Yasanın emeklilik, prim gün sayısı ve emekli maaşı hesaplamalarında kullanılacak orana ilişkin hükümleri mayısta yürürlüğe girmişti. Yasanın ağırlıkla sağlık hizmetlerine ilişkin düzenlemeleri içeren ikinci ayağının da ekim başından itibaren yürürlüğe girmesiyle, sosyal güvenliğe ilişkin esaslar kökten değişmiş oluyor. Buna göre sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gerekli olan bir yıl içinde 30 gün sigortalı olma şartı esnekleştiriliyor. İşten ayrılanlar, prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın 90 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlandırılacak.
Genel Sağlık sigortası ile tüm yurttaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanmada eşit haklara sahip olacak. Aile içindeki kişi başı geliri 212 YTL'den az olanlar, vatansız ve sığınmacılar, 65 yaş veya özürlü aylığı alanlar, şeref, vatani hizmet aylığı ve gazi aylığı alanlar, Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından bakılan çocuklar, köy korucuları, 18 yaşından küçük olanlar ile dünya olimpiyat şampiyonlarının genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanacak.
Aylık geliri 212 YTL ile 638.7 YTL arasında olanlar 25-55 YTL arasında, 638.7 ile 1.277 YTL arasında olan 73 YTL, 1.277 YTL'den fazla olanlar ise 146 YTL ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Yasa geriye doğru işlemeyecek
Çalışan emeklilerin maaşlarının kesileceği ve sağlık kuruluşlarında 18 yaşın üzerindeki kız çocuklarına bakılmayacağına yönelik tartışmalara ise uzmanlar katılmadı. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin 1 Ekim'den itibaren emekli aylıklarının kesileceği yönünde yapılan yorumlara karşın, uzmanlar bu hükmün 1 Ekim'den sonra ilk defa sigortalı olan kişileri kapsayacağını bildirdi. Uzmanlar, 1 Ekim'den önce sistemde bulunanların bundan etkilenmeyeceğini belirterek, yasanın geriye doğru işlemediğini anımsattı.
18 yaşını doldurmuş kız çocuklarının genel sağlık sigortası kapsamında olmadığı yönündeki tartışmalara da değinen uzmanlar, 18 yaşından büyük olanların aile gelirlerinin 212 YTL'den az olması durumunda primlerin devlet tarafından karşılanacağı, 212 YTL'den fazla olması halinde ise 24 YTL ödenmesi durumunda sağlık hizmeti alınabileceğini kaydetti.
Uzmanlar, yasanın uygulanmasıyla ilgili ilk zamanlarda sorunlar yaşanabileceğini belirttiler. Yasa ile ilgili ikincil mevzuat çalışmaları ise sürüyor. Bu kapsamda bugüne kadar 23 yönetmelik çalışması tamamlanırken, 4 yönetmelik ile 26 tebliğin çalışması devam ediyor. (ANKA)

1 EKİM'DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK DÜZENLEMELER
* Bağ-Kur'lular için geçici iş göremezlik ödeneği verilmeye başlanacak.
* Malul aylığı için en az yüzde 66 olan çalışma gücü kaybı oranı yüzde 60'a indirildi.
* Tarım Bağ-Kur'lularından ve köy muhtarlarından 15 günlük prim almak suretiyle 30 gün hizmet alma imkanı getirildi.
* İsteğe bağlı sigortalılık için daha önce SSK sigortalısı için en az üç yıl, emekli sandığına bağlı olanlar için en az 10 yıl sigortalılık şartı kaldırıldı.
* Yurtdışına götürülecek işçiler için sadece kısa vadeli ve genel sağlık sigortası kapsamında zorunlu tutulmuş, dilerse isteğe bağlı sigortaya devam edilebilecek.
* Özürlü çocuğu bulunan kadın sigortalılara kanundan sonra geçen hizmet sürelerinin dörtte birinin hem prim ödeme gün sayılarına eklenmesi hem de emeklilik yaşı indirilmesi sağlandı.
* Kadın sigortalıların doğumdan sonra işten ayrılmış olmaları ve çocuğun yaşaması şartıyla en fazla iki defaya mahsus olmak üzere azami dört yıllık sürelerini borçlanabilecek.
* Emekli sandığına bağlı eş ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 10 yıllık hizmet şartı süresi 5 yıla düşürüldü.
* Bağ-Kur'lulara cenaze yardımı, cenaze ödeneği iye evlenecek hak sahibi yetim kız çocuklarına aylığının 2 yıllık tutarı evlenme ödeneği verilecek.
* Genel Sağlık sigortası ile tüm yurttaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanmada eşit haklara sahip olacak.
* Sağlık hizmeti almak için Bağ-Kur'luların 240, SSK çalışanlarının aile fertleri için gerekli 120 prim gün sayısı 30'a iniyor.
* Bağ-Kur'luların 60 günlük prim borcu olsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.
* Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gerekli olan bir yıl içinde 30 gün sigortalı olma şartı esnekleştiriliyor.
* İşten ayrılanlar, prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın 90 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlandırılacak.
* Bağ-Kur'luların yol ve refakatçi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak.
* Tüm genel sağlık sigortalılarının ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin yurtiçinde yapılamayan tetkiklerin yurtdışında da yapılabilmesine imkan sağlandı.
* Sağlık hizmeti sunucularının vatandaşlardan alabilecekleri fark ücretine yüzde 30 sınırlama getirildi.
* Acil durumlarda 18 yaşından küçükler, bakıma muhtaçlar ve iş kazası, meslek hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklarda hiçbir şart aranmadan sağlık hizmeti alabilecek.

KİMLER GENEL SAĞLIK SİGORTALI
Genel sağlık sigortalısı sayılanlar; sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı olarak tescil edildikleri tarihten itibaren genel sağlık sigortalısı olacak ve ayrıca bir bildirime gerek olmaksızın genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilmiş sayılacak.

KİMLERE YEŞİL KART VERİLECEK
Aile içindeki geliri kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olan yurttaşlar, genel sağlık sigortalısı sayılacakları, ancak 1 Ekim 2008'den itibaren iki yıllık süre içinde söz konusu hüküm uygulanmayacak. Bu kişilere yeşil kart verilecek.

Referans

Bu haber toplam 2154 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim