• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 8 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Bursa 9 °C
  • Antalya 16 °C
  • İzmir 13 °C

Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına ürünlerin eşleştirilmesi ile ilgili önemli duyuru-17

Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına ürünlerin eşleştirilmesi ile ilgili önemli duyuru-17
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına ürünlerin eşleştirilmesi ile ilgili önemli duyuru-17 yayımlandı.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
DUYURU

07/12/2015

TIBBİ MALZEME LİSTELERİ TIBBİ MALZEME ALAN TANIMLARINA ÜRÜNLERİN EŞLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU-17

13/10/2015 tarihinde Kurumumuz internet sitesinden yayımlanan Duyuru-14 ile yatarak tedavi listelerinde bulunan tıbbi malzemeler için 3.867 SUT koduna firmalardan ürünlerini eşleştirmeleri istenilmiştir. Duyuru-14 kapsamında eşleştirme başvuruları alınmış olup yaklaşık bir aylık süre içinde 718 firma tarafından yaklaşık 875 bin ürün eşleştirmesi gerçekleştirilmiştir.

Ancak az sayıda da olsa ürünlerini sisteme eşleyemeyen veya hatalı eşleyen firmaların Kurumumuza yapmış olduğu başvurular ve hastanelerin faturalandırmada yaşadığı sorunlar nedeniyle yeniden ürün eşleştirilmesi alınacaktır. Bu kapsamda firmalar 9-14 Aralık 2015 tarihleri arasında medsahis sistemi üzerinden şifre alma, eşleştirme, düzeltme, silme ve yeni ürün ekleme işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Yatarak tedavilerde kullanılan tıbbi malzemeler kapsamında yer alan ve duyuru eki EK-1’deki SUT kodlarında ürünü olan tıbbi malzeme ithal ve/veya imal eden firmaların daha önce Duyuru-14 kapsamında yapılan eşleştirmeleri korunacaktır. Dolayısıyla; Duyuru-14 kapsamında medsahis sisteminde yapmış oldukları eşleştirmelerde her hangi bir sorun olmayan firmaların bu duyuru kapsamında bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

Daha önce şifre alan ancak eşleştirme yapmayan firmalar mevcut şifrelerini kullanarak gerekli eşleştirmeleri sisteme yükleyebileceklerdir. Daha önce şifre almayan firmalar ise Kurumumuza başvurarak şifrelerini alarak gerekli eşleştirmeleri yükleyebileceklerdir. Ayrıca Duyuru-14 kapsamında eşleştirmelerini yapan firmaların tespit ettikleri yanlış eşleştirmeler varsa silip doğru eşleştirmelerini yükleyebileceklerdir. Ancak Duyuru-16 kapsamında MEDULA sistemine tanımlanan ürünlerin SUT kodlarının değiştirilmesi halinde; değiştirilmiş olan SUT kodundan Kurumumuza fatura edilmişse yersiz ödeme işlemi uygulanacağının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Duyuru-14’te de olduğu gibi bu duyuru kapsamında eşleştirilen ürünler de tamamen firmaların beyanı esas alınarak MEDULA sistemine kaydedilecektir. Yanlış eşleştirme sonucunda oluşabilecek kurum ve kuruluşlarının zararları verilen taahhütler kapsamında firmalardan ve müteselsilen sağlık hizmeti sunucularından tahsil edilecektir. Bu nedenle daha sonra mağdur olmamaları için firmaların ürünlerini ilgili SUT koduna eşleştirmeleri sırasında azami özeni göstermeleri ve sağlık hizmeti sunucularının da firmalardan ürünlerini alırken gerekli önlemleri almaları yararlı olacaktır.

İlk defa şifre başvurusunda bulunacaklar; EK-3’te yer alan “Başvuru Formu” nu 2 nüsha olarak doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Ziyabey Cad. No:6 BALGAT/ANKARA adresindeki Genel Evrak servisinden kayıt numarası aldıktan sonra Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Tıbbi Malzeme Dairesi Başkanlığına başvuracaklardır. Burada; EK-2’de yer alan TAAHHÜTNAME’nin ticari işletmeyi temsil ve ilzama yetkili kişi tarafından imzalı hali teslim edildikten sonra verilecek şifre ile firmalar SUT kodlarına eşleştirmiş olduğu ürünlerini http://medsahis.sgk.gov.tr/sahis adresinden yükleyeceklerdir. Taahhütnameye ek olarak ticari işletmenin Ticaret Sicil Gazetesinde tesciline ilişkin ilanın noterlikçe onaylı bir nüshası ile ticari işletmeyi temsil ve ilzama yetkili kişinin imza sirküsü (Noter onaylı) yetkili kişi tarafından Kuruma ibraz edilmelidir. Şifre alma işlemi temsil ve ilzama yetkili kişi tarafından gerçekleştirilemeyecek ise vekaletname ile yetkilendirilmiş kişiye imza beyanı ile gelmesi durumunda şifre teslim edilir; ancak taahhütname temsil ve ilzama yetkili kişi tarafından imzalanmış olmalıdır. (İmza sirküsünde yetkilerin sınırsız yetki olması ve temsil ve ilzama müşterek imza gerekiyorsa bu kişilerinin birlikte taahhütnameyi imzalaması gerekmektedir.)

Bir firma tanımlayıcı numarasına sadece bir şifre verilecektir. Ticari işletmeyi temsile yetkili kişi birden fazla firmayı temsil ediyorsa birden fazla şifre alabilir. Ancak verilen şifre ile sadece tanımlanmış ve taahhüt vermiş olduğu firmanın (Firma tanımlayıcı numarası) ürünlerini eşleştirebilecektir. Şifrelerin güvenliğinden ve sistemde yapılacak her türlü işlemden firma sorumludur.

Daha önce şifre almış olan firmalar yeniden şifre almayacaklardır. Şifrelerini unutan firmalar; şifre aldıkları sırada bildirmiş oldukları e-posta adreslerinden tmdestek@sgk.gov.tr adresine firma tanımlayıcı numarasını belirterek durumu bildirir e-posta göndererek yardım alabileceklerdir. Duyuru-14 kapsamında taahhütname verenlerin durumlarında değişiklik yoksa yeniden taahhütname vermelerine gerek yoktur. Ancak daha önce şifre almakla birlikte Duyuru-14 kapsamında taahhütname vermeyen firmaların EK-2 de yer alan “TAAHHÜTNAME’’yi usulüne uygun doldurarak ekinde güncel imza sirküleri ve kimlik fotokopisi ile birlikte Kurumumuz Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Tıbbi Malzeme Dairesi Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde medsahis sistemi üzerinden yapmış oldukları barkod eşleştirmeleri taahhütname teslim edilene kadar MEDULA sisteminde yer almayacaktır.

Firmaların; ürünlerini EK-1’de yer alan tıbbi malzeme alan tanımlarını ve SUT kodlarını esas alarak, EK-4’te yer alan dosyadaki formatta doldurduktan sonra kendilerine verilen şifreleri kullanarak 14/12/2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://medsahis.sgk.gov.tr/sahis adresinden yüklemeleri gerekmektedir.

Gerekli olan açıklamalar duyurumuz eki EK-5’te yer alan medsahis Sistemi Kullanma Kılavuzunda yer almaktadır. Yardım masasına başvurulmadan önce söz konusu kılavuzun dikkatle incelenmesinde yarar vardır.

Ürünün eşleştirileceği tıbbi malzeme alan tanımının EK-1’deki listede yer almaması durumunda eşleştirme yapılmamalıdır. Her bir ürün (Barkod) EK-1’deki listesinde yer alan en fazla 1 (bir) tıbbi malzeme alan tanımına eşleştirilebilecektir. Ancak herhangi bir SUT koduna eşleştirilmiş olan ürün, eşleştirildiği SUT kodunun alan tanımının başka listelerde de olması durumunda diğer listelerdeki aynı alan tanımlarına da mutlaka eşleştirilecektir. (Örneğin KR2014 “Aort Koarktasyonu Balon Kateter” SUT koduna eşleştirilmiş olan bir ürün KV1175 “Aort Koarktasyonu Balon Kateter Sut” koduna da eşleştirilecektir.) Bununla birlikte EK-6’da yer alan barkodların Kurumumuzca 01.10.2015 tarihinde yayımlanan “Tıbbi Malzeme Listeleri Tıbbi Malzeme Alan Tanımlarına Eşleştirilen Ürünlerin MEDULA’ya Tanımlanması ile İlgili Önemli Duyuru-13” ile MEDULA’ya aktarılması tamamlandığından bu duyuru kapsamında herhangi bir SUT koduna eşleştirmesi yapılmayacaktır.

Listeye kaydedilen barkodlar, firma tanımlayıcı numarası ile sistemimize aktarılmış TİTUBB kayıtları esas alınarak sorgulanacak olup, mağduriyet yaşanmaması için firmaların ürünlerinin TİTUBB durumlarını kontrol etmeleri, varsa eksikliklerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu nedenle son gün beklenmeden listeler yüklenmelidir. Ayrıca; firmaların, iletişim bilgilerindeki (adres, e-posta, telefon) değişiklikleri medsahis sisteminde güncellemeleri ve yazılı olarak da Kurumumuzu bilgilendirmeleri gerekmektedir. Bilgilendirmemeleri halinde mevcut adreslerine yapılacak tebligatların sorumluluğu ilgili firmalara ait olacaktır.

Belirtilen tarihlerden itibaren SUT kodu Barkod eşleşmesi yapılmamış ürünlerin sağlık hizmeti sunucuları tarafından MEDULA sistemine hizmet kaydı yapılamayacaktır.

Firmaların yanlış eşleştirme yaptığının herhangi bir şekilde tespit edilmesi halinde taahhütname ve duyuru gereği işlem yapılarak taraflardan yersiz ödemelerin tahsili yoluna gidilecektir.

Bilgilerinize önemle duyurulur.

EKLER:EK-1 – MEDULA - SUT Kodu Barkod Eşleşme Listesi

Duyurunun aslı için tıklayınız

Duyurunun eki için tıklayınız

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 9275 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim