• BIST 119.786
  • Altın 397,736
  • Dolar 6,8594
  • Euro 7,7364
  • Ankara 29 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Bursa 24 °C
  • Antalya 30 °C
  • İzmir 32 °C

Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar Sürveyans Ağı Özet Raporu 2019

Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar Sürveyans Ağı Özet Raporu 2019
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar Sürveyans Ağı Özet Raporu 2019 yayımlandı.

 

GİRİŞ

Yayın Tarihi: Mayıs 2020

Yataklı tedavi kurumlarında sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar sürveyansı enfeksiyon kontrol hekimleri ve hemşireleri tarafından “Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar Sürveyans Standartları” kapsamında yürütülmektedir. 11/08/2005 tarihli 25903 sayılı Resmi Gazete’de (RG) yayımlanan “Yataklı Tedavi Kurumları Enfeksiyon Kontrol Yönetmeliği” 8. maddesi uyarınca gün hastaneleri haricindeki kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre ait bütün yataklı tedavi kurumları enfeksiyon kontrol komiteleri sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar sürveyansı yapmak ve sürveyans verilerini kayıt altına almakla yükümlüdür. 25/06/2011 tarihli 27975 sayılı RG’de yayımlanan “Yataklı Tedavi Kurumları Enfeksiyon Kontrol Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar sürveyans verileri günlük olarak toplanıp kayıt altına alınmakta, Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar Sürveyans Ağı (USHİESA) üzerinden bildirim yapılmaktadır.

“Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar Sürveyans Standartları” kapsamında bütün yoğun bakım üniteleri ile yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde beş doğum ağırlığına (<750gr, 751-1000gr, 1001-1500gr, 1501-2500gr, >2500gr) göre kategorize edilerek tüm başlıklarda sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların hastaya dayalı sürveyansı yapılmaktadır. İkinci ve üçüncü düzey yoğun bakım ünitelerinde ilave olarak invaziv araç ilişkili enfeksiyon sürveyansı, santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu (SKİ-KDE), ventilatör ilişkili pnömoni (VİP), üriner kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyonu (ÜKİ-ÜSE), yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde doğum ağırlığına göre kategorize edilmiş invaziv araç ilişkili enfeksiyon sürveyansı (SKİ-KDE, VİP) yapılmaktadır. Yatak sayısı baz alınarak ilgili listeden belirlenen ameliyatlarda ameliyat tipine özgü cerrahi alan enfeksiyonu (CAE) sürveyansı yapılmaktadır.

Sürveyans verileri Türkiye genelinde ve dört kurum türü bazında (Sağlık Bakanlığı Devlet Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler) değerlendirilmiştir. Belediye Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı Devlet Hastanelerine dahil edilmiştir. Üniversite Hastaneleri, Kamu ve Özel Üniversite Hastanelerini içermektedir.

Hastane Sayısı; a(b) şeklinde ifade edilen Hastane Sayısı verisinde “a” Sürveyans sistemine bildirim yapan birim sayısını, “b” ise persentil dağılımı hesaplamaları için geçerli olan kriterleri karşılayan hastane sayısını ifade etmektedir.

Persentil dağılımı hesaplamaları

İnvaziv araç ilişkili enfeksiyon hızları ile invaziv araç kullanım oranları persentil dağılımı analizlerine hasta günü ve invaziv araç günü sayıları 50’nin altında olan hastane verileri dahil edilmemiş, persentil dağılımı, en az 20 farklı birim bulunan veriler için hesaplanmıştır.

Ameliyat tipine özgü cerrahi alan enfeksiyon sürveyansı verilerinin analizinde ilgili ameliyat tipine ait en az 20 ameliyat bildirmeyen hastaneler persentil dağılımına dahil edilmemiştir.

Persentil dağılımı, en az 20 farklı hastane / birim verisi olduğu durumlarda hesaplanmıştır.

Antimikrobiyal direnç oranları persentil dağılımı analizlerine, etken sayısı 10’un altında olan birimler dahil edilmemiştir.

Ulusal Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar Sürveyans Ağı Özet Raporu 2019 için tıklayınız

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 6995 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim