• BIST 11089.53
  • Altın 2539.161
  • Dolar 32.8321
  • Euro 35.6521
  • Ankara 24 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Bursa 27 °C
  • Antalya 28 °C
  • İzmir 31 °C

Yenidoğan üniteleriyle ilgili düzenleme

Yenidoğan üniteleriyle ilgili düzenleme
Ankara ve son olarak da İzmir'deki yenidoğan bebek ölümlerinin ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık ölümleri engellemek için yenidoğan üniteleriyle ilgili düzenleme hazırlığında.

Ankara ve son olarak da İzmir'deki yenidoğan bebek ölümlerinin ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık ölümleri engellemek için yenidoğan üniteleriyle ilgili düzenleme hazırlığında.

Devlet hastanelerindeki yoğunluğu diğer hastanelere kaydırmak için altyapı çalışması yapılacak.

Ekim ayında devlet, üniversite ve özel hastanelerin temsilcileriyle toplantı yapılacak.

Bakanlık önce yenidoğan ünitelerindeki yatak, kuvöz, uzman ve hemşire sayısı eksik olan hastaneleri belirleyecek.

Bunların sayılarını arttırmak için harekete geçecek.

Ayrıca toplantıda, devlet hastanelerindeki yoğunluğu paylaştıracağı üniversite ve özel hastanelerin taleplerini dinleyecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı 106 yenidoğan merkezi olduğunu, diğer hastanelerde bu sayının 50 olduğunu söyledi.

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Hastanenin kapısına gelen, yoğun bakım gerektiren ve riskli doğumlu hastayı kabul edememe lüksüne sahip değiliz. Bunun için de yükü dengeli şekilde dağıtabilecek planlama ve dağıtım şeması yapmak zorundayız" dedi.

Gümrükçüoğlu, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki bebek ölümlerine ilişkin olarak, oluşturulan bilimsel komisyonun hazırlayacağı rapora göre alınması gereken tedbirlerin uygulamaya sokulacağını bildirdi.

Bir yol haritası geliştirileceğini anlatan Gümrükçüoğlu, "Son yıllarda 'tüp bebek' diye tabir ettiğimiz çoğul gebelikler
sonucunda düşük ağırlıklı bebekler dünyaya geliyor. Tüp bebek merkezleri, yenidoğan yoğun bakımı olan bir hastaneyle bağlantılı olurlarsa, dünyaya gelecek tüp bebeklerin yoğun bakım ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bu, görüşülecek konulardan birisi. Ayrıca, toplantıda ülkedeki yenidoğan ünitelerinin tıbbi ve teknik imkanlarının gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi üzerinde de durulacak" diye konuştu.

Gümrükçüoğlu, bundan 7-8 yıl önce yenidoğanların bakımı konusunda ülkede yeterli alt yapı bulunmadığını, ancak yenidoğan üniteleriyle ilgili yürütülen çalışmalar sonucunda iyi bir noktaya gelindiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde 2002'de 39 olan yenidoğan merkez sayısının 2008'de 156'ya, yoğun bakım yatak sayısının 665'ten 3 bin 306'ya, donanımlı nakil kuvöz sayısının 158'den 784'e, suni solunum cihazı sayısının 252'den bin 380'e çıkarıldığını bildirdi.

Gümrükçüoğlu, bebek ve anne ölüm hızının son 5 yılda önemli oranda düştüğünü, yenidoğan uzmanı ve hemşire sayısının da büyük artış gösterdiğini kaydetti.

İzmir'deki durum

İzmir'deki hastanelerin yenidoğan yoğun bakım üniteleriyle ilgili bilgi veren Gümrükçüoğlu, Ege ve 9 Eylül üniversitelerinin hastanelerinde toplam 11 yenidoğan uzmanı bulunduğunu ve geçen yıl 851 vakaya bakıldığını belirtti.

Gümrükçüoğlu, bu ilde Bakanlığa bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde ise 6 bin 187 vakaya hizmet verildiğini ifade ederek, "Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yenidoğan vantilatör sayısı 10, uzman sayısı 1, yan dal asistanı şu an için yoktur. 2007'de bin 560 vakaya bakmıştır. Rakamları karşılaştırdığımızda nasıl özveriyle bir hizmetin yürütüldüğünü görürüz" diye konuştu.

Gümrükçüoğlu, bazı gazetelerde "yenidoğan bebeklere verilen sıvının hazırlandığı kompendır cihazının bulunmadığına" yönelik haberler yer aldığını, ancak bunun gerçeği yansıtmadığını kaydederek, Şişli, Tepecik, Zekai Tahir Burak, Zeynep Kamil, Bakırköy Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde bu cihazın bulunduğunu bildirdi.

"Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçtiğimiz ağustos ayında meydana gelen bebek ölümlerinin ardından ne gibi önlemler alındığının" sorulması üzerine Gümrükçüoğlu, "Kuvöz, vantilatör ve diğer araç gerecin gözden geçirildiğini, eksikliklerin giderilmesi için çalışıldığını, ülkedeki yenidoğan uzmanı ve hemşire sayısının artırılması için de çalışma başlatıldığını" söyledi.

Ankara'daki Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Hastanesindeki yenidoğan yoğun bakım yatağı, kuvöz ve vantilatör sayısının artırılması için gayret gösterildiğini belirten Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti:

"Üniversitelerimiz, Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim hastanelerimiz ve diğer hastanelerimiz bu yükü taşımayı planlamak durumundalar. Hastanenin kapısına gelen, yoğun bakım gerektiren ve riskli doğumlu hastayı kabul edememe lüksüne sahip değiliz. Bunun için de yükü dengeli şekilde dağıtabilecek planlama ve dağıtım şeması yapmak zorundayız."

Gümrükçüoğlu, bir gazetecinin "Bu yük hastaneler arasında nasıl ve ne zaman dağıtılacak?" şeklindeki sorusu üzerine de, "Aslında bu şu anda Ankara için Zekai Tahir Burak'ın yükü itibariyle İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından gerek üniversitelerimiz gerek diğer hastanelerle yoğun biçimde görüşüldü ve belli ölçüde hayata geçirildi" dedi.

"Üniversite hastanelerinin bu yükü yeterince paylaşıp paylaşmadığı" soruna karşılık Gümrükçüoğlu, "Üniversitelerimiz de büyük bir özveriyle bakabilecekleri kadar hastayı kabul ediyorlar, ama kapasitelerini zorlama konusunda biraz tedbirli adım atıyorlar. Kapasitelerinin üzerinde hasta kabul etmemeyi tercih ediyorlar. Bu konuda daha fazla zorlama yapmaktansa kapasitelerini artırmalarını temin etmek bizim çalışmalarımız içinde yer alıyor"
diye konuştu.

Tam gün yasası

Gümrükçüoğlu, kamudaki hekimlerin tam gün çalışmasına ilişkin yasa taslağıyla ilgili bir soru üzerine de bunun çıkarılmasının ülke için gerekli olduğunu ve "bir vatan borcu" olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

Söz konusu yasa tasarından geri adım atmayacaklarını ifade eden Gümrükçüoğlu, üniversite öğretim üyelerinin de mutlaka kapsam içine alınması gerektiğini kaydetti.

Gümrükçüoğlu, "İsteyen kamuda isteyen özelde çalışsın" dedi.

Bu haber toplam 1671 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim