• BIST 2.011,16
  • Altın 786.62963
  • Dolar 13.4709
  • Euro 15.254
  • Ankara 2 °C
  • İstanbul 2 °C
  • Bursa 1 °C
  • Antalya 14 °C
  • İzmir 5 °C

Ölüm Belgesi Formu ve Defin İşlemleri

Yaşar Kaya
Ölüm Belgesi Formu (Ölüm Nedeni) ve Defin İşlemleri
Cenaze sahiplerinin cenazelerini defnedebilmesi için gerekli olan defin ruhsatnamesi
Kısaca özetlemek gerekirse;
Hastanın öldüğü gün cenaze yakınları nüfus cüzdanını hastane içerisinde ilgili birime veya görevliye nüfus cüzdanını teslim eder. 
Form ilgili (ölüme sebep olan hastalık esnasındaki tedavi eden tabip) hekim tarafından doldurulur ve onaylanır. Aynı zamanda Hastanenin Mesul Müdürü tarafından onaylanarak hastaya ait tüm bilgileri veren 1. Derece yakını tarafından da onaylanarak ex yakınına teslim edilir.  Yönetmeliğin 16. Maddesine uygun olarak hazırlanan belge tasdik edilerek geçerli olur.
Ölüm Belgesi Formu Oto kopili 3 yapraktan oluşmaktadır. Bir nüsha hastane de arşivlenir bir nüsha(Defin Ruhsatnamesi amaçlı) cenaze yakınına imza karşılığı teslim edilir diğer nüsha ise il sağlık müdürlüğüne resmi yazı ile gönderilir. 
Formla ilgili tüm alanlar hekim tarafından doldurulmalıdır. Bu form 8 bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm çok dikkatlice doldurulmalıdır. Mernis Ölüm Tutanağının hazırlanması için Ölüm Belgesinin önceden hazırlanması gerekir.
Şüpheli Ölümler; Ölüyü muayene edenler veya gömme izin belgesi vermeye yetkili olanlar vefat sebebinin doğal olmayan yollardan olduğuna dair şüphe veya kanaat taşıdıkları takdirde adli makamları, bulaşıcı hastalıktan olduğuna dair şüphe taşıdıklarında ise, cenazenin bulunduğu mahaldeki sağlık ocağı veya toplum sağlığı merkezini haberdar etmeden gömme izin belgesi veremezler. Tabip olmayan yerlerde bulaşıcı hastalık şüphesiyle vefat edenler için, gömme izin belgesi görevlilerince, haberdar edilen sağlık biriminin talimatlarına göre ölü muayenesi yapılır, gömme izin belgesi verilir ve defnin talimatlara uygun olarak yerine getirilmesi sağlanır.
 
Ölümler, ölüm olayının meydana geldiği tarihten itibaren 10 gün içinde gömme izin belgesini düzenleyenler tarafından nüfus müdürlüğüne bildirilir.
 
Yabancı uyruklu hastalar içinde aynı işlemler uygulanır.
Formla ilgili Broşür, El Kitabı ve webtabanlı eğitim ve açıklamaların en ince detayları aşağıda eklerde sunulmuştur.
Ölüm Belgesinin Tıbbi Bölümünün Doldurulması Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin
TÜİK (ÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU ) http://www.tuik.gov.tr/indir/sid/olum_nedeni.zip
 
Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra cenaze yakınlarının takip etmesi gereken konular ve hastanelerin yapması gereken yönlendirmeler 19-01-2010 Mezarlık Yerlerinin İnşaası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelikte belirtilmiştir;
Yönetmelikte;
Ø Madde 31       Cenazenin bulunduğu mahal içinde nakli
Ø Madde 32       Cenazenin başka bir yerleşim yerine nakli
Ø Madde 33       Fakir cenazelerin nakli
Ø Madde 34       Cenazelerin yurt dışına nakli
Ø Madde 35       Anlaşmalı ülkelere cenaze nakli
Ø Madde 36       Bulaşıcı hastalıktan ölenlerin nakli
Ø Madde 37       Yurtdışından gelen cenazeler
Ø Madde 38       Ölü küllerinin nakli
Yönetmeliğin ilgili maddelerinde açıklanmıştır.
19 OCAK SALI 2010 Tarihli Yönetmelik ve ekleri de aşağıdadır.
19 Ocak 2010 SALI
Resmî Gazete
Sayı : 27467
YÖNETMELİK
Sağlık Bakanlığından:
MEZARLIK YERLERİNİN İNŞAASI İLE CENAZE NAKİL VE
DEFİN İŞLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
 
 
Bu konuyla İlgili Olarak Tüm Hastane Yöneticilerine ve Kalite Uzmanlarına Kendi Yorumumu Seslenmek ve Eklemek İstiyorum;
Hastane içinde terminal dönemde olan hasta ve ailesine yardımcı olabilmek, yaşamlarının sonunda almaları gereken en kaliteli bakımı almalarını sağlamak ya da hastane içinde eksitus olmuş ve/veya eks-duhul olarak acil servis ünitesine gelmiş olan eksitusların güvenli ve prosedürlere uygun bir şeklide hazırlanması, morga ve aileye teslim edilmesi ile ilgili kuralları belirlerken unutulan en önemli konu hastanın ex olduğu saatle hasta yakınlarına süreç içerisinde ex olan hastanın ilgili resmi evrakları hazırlama, gerekli onayları alma gibi işlemler için ayrı bir standart form oluşturulmalı ve tüm ex olan hastaların ex olduğu saatle işlemlerinin bitiş saati bir kalite göstergesi haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum ve tüm kalite belgesi almış almamış hastanelerden bu süreci hızlandırmaları konusunda empati kurmalarını temenni ediyorum.
Özellikle Terminal Dönem hastalarında bu süreçler en kısa sürede tamamlanmalı Yaşam Sonu Dönemdeki Hastaya Yaklaşım ve Cenaze yakınlarına olan samimiyetin göstergesi olarak tüm işlemler kolaylaştırılmalıdır. En kısa sürede cenaze yakınlarına gerekli evraklar (Ölüm Belgesi-Mernis Ölüm Tutanağı) cenaze yakınlarına teslim edilmelidir. Tüm Hastanelerde bu süreç hızlandırılmalı cenazelerimizden maddi kaynaklı veya politik kaynaklı sebeplerden dolayı ne hastanelerin nede vatandaşlarımızın tv programlarına mağdur olarak çıkmamalarını temenni ediyorum.
Bu yazı toplam 75222 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim