• BIST 4.874,34
  • Altın 1051.207
  • Dolar 18.6231
  • Euro 19.3907
  • Ankara 3 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Bursa 8 °C
  • Antalya 14 °C
  • İzmir 11 °C

Özel polikliniklere (Emekli Sandığı ) sözleşmesi hk.da önemli duyuru!

Av.Bülent Özer

Bilindiği üzere 15 Haziran 2009 Tarihinde Özel Poliklinikler ile (Devredilen) (Emekli Sandığı ) – SGK- ile devam eden sözleşmeler feshedilmiş bulunmaktadır.

Sözleşmelerin feshedilmesine karşın, 2 Özel Poliklinik ve TÜSİDER adına açılan iptal davalarından;

2 Özel Poliklinik adına açtığımız davalar kazanılmış olup, TÜSİDER adına açılan dava henüz herhangi bir karara bağlanmamıştır.

Bu doğrultuda dava açan 2 Özel Polikliniğin sözleşme gereği, medula sistemi, Emekli Sandığı tarafından, 22 Şubat 2010 Pazartesi tarihi itibariyle aktif hale getirilmiş ve Emekli Sandığı mensubu hastalara hizmet vermeye başlamış durumdadırlar.

Bu durumda sözleşmeleri açılmayarak, (Devredilen) (Emekli Sandığı) mensubu vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunamayan Özel Polikliniklerimiz yoğun bir şekilde ne yapmaları gerektiğini bilemez ve önlerini göremez hale düşürülmüştür.

ÖZEL POLİKLİNİKLER ŞU AN İTİBARİYLE KAPANMA NOKTASINDADIRLAR!

“Özel Poliklinikler Birliği” Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda ve hukuki olarak yapılacak en kısa yöntemler şu şekildedir.

1-) SGK’ya dilekçe ile ve kazanılan davalar emsal gösterilerek, sözleşmelerin yeniden açılması talebidir, bu süreç, SGK’nın 60 gün içinde olumlu veya olumsuz cevap vermesini beklemeyi zorunlu kılıp, 60 gün sonrasında olumsuz cevap gelmesi veya hiç cevap gelmemesi durumunda dava açma hakkı doğurmaktadır.

Ancak bu süreç zaman kaybı olup, gelecek cevabı beklemek ve dava süreci, şu an için çözüm olarak önerilmemektedir.

2-) TÜSİDER’in açmış olduğu davanın sonucunu beklemek!

Bu süreç ise, yine aynı şekilde açılan davanın ne zaman sonuçlanacağı veya hangi doğrultuda karar çıkacağını net bir şekilde önceden bilemediğimizden sadece öneridir.

3-) Yukarıda izah edildiği üzere; TÜSİDER adına açılmış olan davaya sözleşmesi açılmayan tüm polikliniklerin müdahil olarak katılması ve davanın kazanılması durumunda, sözleşmelerin davaya katılan veya katılmayan tüm poliklinikleri kapsamasıdır.

Mevcut ve istenilen durum, sözleşmelerin tüm Özel Polikliniklere açılmasıdır;

Bu durumda yukarıda izah edilen yöntemlerden hangisini tercih edeceğiniz sizin takdirinizde olup, devam eden ve yakında karara çıkacak davaya katılmanız menfaatiniz icabıdır.

Tüsider Adına açılmış olan dava;

Ankara 7.İdare Mahkemesinde devam etmekte olup

Dosya Numarası; 2009/1970 Esas'tır.

Mevcut ve devam eden yukarıda dosya numarası verilmiş olan davaya müdahil olmak isteyen (yani katılmak isten) değerli Özel Poliklinik Sahipleri;

Eğer Ankara ilindeyseler, Emek’te bulunan İdare Mahkemeleri’ne gidip müdahil olma talepli dilekçelerini (Gereli Harçları yatırdıktan sonra) verebilirler,

Ankara dışında iseler; yine aynı şekilde (Gereli Harçları ve masrafları yatırdıktan sonra) tanıdıkları Avukat meslektaşlarım sayesinde, iliniz nöbetçi İdare Mahkemesi kanalıyla, yukarıdaki mahkeme ve dosya numarasına sunacakları dilekçe ile müdahil olabilirler.

4-) Açılmış olan davaya benim kanalım ile müdahil olmak isteyen Özel Poliklinikler var ise;

Birincisi; tarafıma noter vasıtasıyla "Genel Vekaletname" düzenletmeleri şattır.

(Şirketi temsile yetkili kişi, imza sirkülerinin aslı veya noter onaylı suretiyle notere gitmeli ve "Genel Vekaletname" vermek istediğini belirtmelidir.)

Vekaletname bilgileri;

Av.Bülent ÖZER
Toros Sokak No : 7/ 5 Sıhhiye / Ankara
T.C No: 164 327 790 32 (Aynı zamanda Maltepe Vergi Dairesi No’sudur.)

Diğer husus, sizlerin müdahil olma dilekçenizin hazırlanması, İdare mahkemesine dilekçenin sunulması sırasında ve yatırılması gereken harç ve diğer masraflardır, bu konuda bilgi alınması rica olunur.

Bu konu; yukarıdaki bilgiler doğrultusunda, tarafıma vekalet vererek veya vermeyerek, bahsi geçen davaya müdahil olmak isteyen Özel Polikliniklere önemle duyurulur, saygılarımla.

Av.Bülent ÖZER
Toros Sokak No : 7 / 5 Sıhhiye / Ankara
Tel : 0 312 229 20 76
Faks : 0 312 229 20 96

Bu yazı toplam 10373 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim