• BIST 4.827,04
  • Altın 1070.504
  • Dolar 18.6328
  • Euro 19.5633
  • Ankara 2 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Bursa 6 °C
  • Antalya 13 °C
  • İzmir 8 °C

SGK, 2013 yılında fizik tedavi için ödediği paraları geri istiyor!

Av.Bülent Özer

Sayın SGK Yıllar geçse bile Özel Sağlık Kuruluşlarını (geriye dönük olarak) incelemeye ve denetlemeye devam etmektedir.

Aşağıda bulunan ve SGK tarafından müvekkilime gönderilen  "YERSİZ ÖDEME MAHSUP BİLDİRİMİ" konulu yazının bir benzerinin çok yakında bir çok FTR merkezine ve fizik tedavi ünitesi olan hastaneye tebliğ edilmesi söz konusudur;

Şöyle ki;

T.C
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI               
………………..Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü     
…………………Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi

Sayı:  …………………………………………….                                             ……./……/ 201….

 

Konu: Yersiz Ödeme Mahsup Bildirimi                                     İADELİ TAHHÜTLÜ

“………..  Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından Müdürlüğümüze gönderilen ………………. tarihli …………… sayılı yazısında özetle ; ‘’Sağlık Hizmet Sunucularınca Kurumumuza fatura edilmiş olan Fizik Tedavi Rehabilitasyon İşlemleri hakkında Kurumumuz veri ambarındaki 2013 dönemi verileri üzerinden yapılan çalışmalar neticesinde,  Sağlık Hizmet Sunucularının Fizik Tedavi ve rehabilitasyon işlemleri konusunda 2010/124 sayılı genelge gereği uymaları gereken kotaları aşarak Kurumumuza faturalandırdıkları tespit edildiği , FTR Günlük ve FTR Haftalık çalışması olan hekimlerin günlük çalışma saati üzerinden yapılan hesaplamada FTR kotalarını aşan işlemler grubuna göre işlem bedellerinden hesaplanarak Özel Sağlık Hizmet Sunucularından Kurum mevzuatı çerçevesinde tahsil edilmesi …’’ istenmiştir.

Bu itibarla , Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü’nün  yazı ekinde bulunan tablolar incelendiğinde ;

Merkezinizin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında kayıtlı hekimlerin günlük/haftalık çalışma saati üzerinden yapılan hesaplamada…………………….. toplam ……………….TL fatura edilerek yersiz ödemeye sebebiyet verildiği görülmüştür.

Buna göre, Kurumumuza fatura edilerek yersiz ödemeye sebebiyet verilen işlem bedellerinin işlem tarihinde yürürlülükte bulunan 2012 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alınan Sözleşmesinin 10.1 ve 10.2 maddeleri hükmü gereği , ödeme  tarihinden itibaren hesaplanacak avans faizi ile birlikte Kurumda tahakkuk etmiş alacağınızdan mahsup edileceği hususunu ;”

Bilgilerinize rica ederim.

Görüldüğü üzere Sayın SGK Özel Sağlık Kuruluşlarının üzerindeki denetimlerini yıllar geçtikten sonra bile devam ettirmekte ve o tarihlerde yürürlükte bulunan sözleşmeye veya diğer mevzuata aykırı bir durumu şu an bile tespit ettiği anda ilgili sağlık kuruluşuna ya ceza kesmekte yada ödemiş olduğu tutarları avans faizi ile birlikte geri istemektedir.

Bu sebeple sayın Özel Sağlık Kuruluşlarının yapmış olduğu işlemlerde şu an yürürlükte bulunan tüm yasal mevzuata uygun olarak davranmaya ve sözleşme hükümlerine aykırı uygulamalardan kaçınmaya özen göstermeleri ileride yaşayabilecekleri sorunların önüne geçebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Yukarıdaki yazı doğrultusunda müvekkilimden yüklü miktarda bir tutar SGK tarafından geri istenilmiştir , ancak Sayın SGK ’nın uygulamak istediği işlem yüce mahkemelerimiz tarafından öncelikli olarak İHTİYATİ TEDBİR YOLU İLE DURDURULMUŞTUR! Bu işlemin iptali için açılan Menfi Tespit ve İşlemin İptali davası halen devam etmekte olup, davanın olumlu sonuçlanması temennimizdir, saygılarımla duyurulur.

Av.Bülent ÖZER
Özer Hukuk & Danışmanlık Ofisi
Adres : Toros Sokak No : 7 / 5 Sıhhiye / Ankara
Tel : 0312 229 20 76 Faks : 0312 229 20 96
GSM : 0535 260 61 97 - 0532 281 78 43

[email protected] 

                                                         

T.C
ANKARA
….ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

DEĞİŞİK İŞ KARAR

TÜRK MİLLETİ ADINA

 

"………….Davacı vekilinin ihtiyati tedbir talepli dilekçesi mahkememize tevzi edilmiş olmakla dilekçesi ve ekleri incelendi ;"

  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

"Tedbir isteyen vekili dilekçesinde ,müvekkili şirket ile davalı kurum arasında 200… yılından itibaren ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alma Sözleşmesi ‘’ akdedildiğini ,davalı kurum tarafından müvekkiline gönderilen …………… tarih - ………………………. Sayılı yazı ile müvekkili şirkete uygulanan ……………TL nin müvekkili şirketin hak edişinden kesinti yapılarak ödenmeyeceğine ilişkin olan işlemin hukuka aykırı olduğunu, davalının müvekkiline herhangi bir bildirimde bulunmadığını , kesintinin haksız yere uygulandığını ,taraflar arasında imzalanmış bulunan sözleşmeye ve tüm mevzuata açıkça aykırı ve telafisi imkansız maddi zarara  yol açacağını ileri sürerek ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep etmiştir."

"İhtiyati tedbir talep edenin haklarının korunmasında  zorunluluk nedeni ile karşı taraf dinlenmeden dosya üzerinden inceleme yapılmıştır"

 HMK.nun 389.maddesinde ihtiyati tedbirin temel şartları olarak ‘’ mevcut durumda meydana gelebilecek bir değişme nedeni ile hakkın elde edilmesinin önemli ölçüde zorlaşacağı ya da tamamen imkansız hale geleceği veya gecikmesinde sakınca bulunması  yahut ciddi bir zararın ortaya çıkacağı endişesi bulunan hallerini’’ saymış ve uyuşmazlık konusu hakkında ihtiyati tedbire karar verilebileceği belirtilmiştir.

Bunun yanında da tedbir isteyen HMK.nun 390/3. Fıkrası uyarınca ,davanın esası yönünden kendisinin haklılığını yaklaşık olarak ispat etmek zorundadır.

Tedbir isteyen dilekçesi ekinde , cezai şarta dair dayalı isteminin uygulamasının durdurulması için ihtiyati tedbir sebebinin yasada sayılanlardan olduğu , eklediği delillerle haklılığını yaklaşık olarak ispata çalıştığından ihtiyati tedbir talebi yerinde görülmüş ve talebin kabulü yönünden aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM

İhtiyati tedbir isteyenin talebinin KABULÜ ile uyuşmazlık konusu bakımından davalı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı –…………..SGK İl Müdürlüğü,…………….Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezinin …………….. tarih -……………………… sayı ve ‘‘ Yersiz Ödeme Mahsup Bildirimi’’ konulu yazısına istinaden ,Davacı ……………………FTR Merk.Sağ.Eğtm.Hizm.Tic.Ltd. Şti( Özel…………….FTR Tıp Merkezi)’ne  uygulanan ……………………. TL ( ve ödeme tarihinden itibaren işleyecek avans faizi )’nin hak edişinden kesinti yapılarak ödenmeyeceğine ilişkin olan işleminin %15 tutarında (………………….. TL) teminatın nakdi veya kesin –süresiz koşulsuz teminat mektubu karşılığında İHTİYATİ TEDBİR YOLU İLE DURDURULMASINA ,

Teminatın yatırılması halinde kararının örneğinin gereği için İdareye gönderilmesine, Dair, itiraz yolu açık olmak üzere dosya üzerinden yapılan inceleme sonunda karar verildi.

 

Katip                                                                                    Hakim

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Bu yazı toplam 37582 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim