• BIST 116.856
  • Altın 160,504
  • Dolar 3,7699
  • Euro 4,6154
  • Ankara 1 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Bursa 5 °C
  • Antalya 10 °C
  • İzmir 5 °C

Sınavlarda engelli öğrencilere ek süre verilecek

Sınavlarda engelli öğrencilere ek süre verilecek
Sınava tek başına giren engelli öğrenci, 15 dakika ek süre alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. MEB, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan öğrenciler için de özel düzenlemeler yaptı. İşitme engeli olan öğrenciler istekte bulunmaları halinde tek kişilik sınıflarda sınavlara alınacak. Engelli öğrencilere her sınav için 15'er dakika ek süre verilecek. Bu öğrenciler istekte bulunmaları halinde tek kişilik sınıflarda sınavlara alınacak.

MEB'in SBS yerine sekizinci sınıflara getirdiği 'ortaöğretime geçiş ortak sınav sistemi'nin ayrıntıları açıklandı. Sınavlar iki gün süren oturumla bitirilecek. Sınav günlerinde okullarda ders yapılmayacak. 8. sınıf öğrencilerinin birinci dönem ortak sınavı 28-29 Kasım 2013, ikinci dönem ortak sınavı ise 28-29 Nisan 2014'te yapılacak. Ortak sınavlar her sınav günü 3 olmak üzere, 2 günde 6 oturum halinde yapılacak. Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Sınavlarda A ve B kitapçığı olmak üzere iki çeşit kitapçık verilecek. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacak. Sınavlar saat 9.00, 10.30 ve 12.00'de yapılacak.

Ortak sınavların birinci gün oturumlarında Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, ikinci gün oturumlarında ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil sınavları yapılacak. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak.

TÜRKÇE, FEN VE MATEMATİK DERSLERİNE 2 KAT PUAN


Tüm derslerden alınan puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecek. Puanlama 100 puan üzerinden. Türkçe, matematik, fen ve teknoloji derslerinin ağırlık katsayısı 4, diğer derslerinki ise 2 olacak.

Görme, işitme, bedensel engelli, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan, yaygın gelişimsel bozukluğu olan ve süreğen hastalığı olan öğrencilere her sınav için 15'er dakika ek süre verilecek. Bu öğrenciler istekte bulunmaları halinde tek kişilik sınıflarda sınavlara alınacak. Az gören öğrenciler için 18 punto büyüklüğünde kitapçığı ve cevap kağıdı hazırlanacak. Sınavlarda resim, şekil ve grafik içeren sorular yerine görme engelli öğrenciler için eş değer sorular sorulacak. Ortez, protez, yardımcı araç gereç kullanan öğrenciler giriş katlarda bulunan sınıflara yerleştirilecek. Sınıflarda kullanılacak masa ve sıra öğrencinin özelliklerine uygun olarak düzenlenecek.

YATARAK TEDAVİ GÖREN ÖĞRENCİLER BULUNDUKLARI SAĞLIK MERKEZİNDE SINAVA GİREBİLECEK

Yatarak tedavi gören öğrencilerden sağlık kurumunu terk etmeleri sakıncalı olanlar durumlarını, sağlık kurulu raporu ile belgelendirdikleri takdirde tedavi gördükleri sağlık merkezlerinde sınavlara alınacak. Evde eğitim hizmetinden yararlanması yönünde özel eğitim kurul kararı bulunan öğrencilerin sınavları ev ortamında olacak. Veliler, vasiler, öğrencinin sınavlara alınacağı adresin belirtildiği dilekçe ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü ve Rehberlik Araştırma Merkezleri'ne başvuracak. Şeker, astım, tansiyon ve epilepsi hastalıklarından dolayı sürekli ilaç kullanan öğrenciler diğer öğrencilerle birlikte sınıflara yerleştirilecek. Ancak sınıflarda görevli öğretmenler önceden bilgilendirilecek.

SINAVA İTİRAZ 10 LİRA

Ortak sınavların sonuçlarına yapılacak itirazlar sonuçların http://www.meb.gov.tr (e - okul sistemi) internet adresinden yayımlanmasından itibaren en geç beş takvim günü içinde yazılı olarak Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'ne (YEĞİTEK) yapılabilecek. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacak. Her ders için yapılan itirazların incelenmesi için öğrenci velisi tarafından T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat/ANKARA şubelerinden herhangi birine, "Kurumsal Tahsilat Programı" aracılığıyla 10 lira yatırılması gerekiyor. İtirazın haklı bulunması halinde ücreti iade edilecek. İtiraz ücretini yatırıp banka dekontunu itiraz dilekçesi ile birlikte göndermeyen öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacak. İtirazların cevaplanmasında Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacak. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1570 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim