• BIST 116.603
  • Altın 172,219
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Ankara 14 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Bursa 12 °C
  • Antalya 18 °C
  • İzmir 13 °C

Diyabet hastaları dondurma tüketebilir mi?

Diyabet hastaları dondurma tüketebilir mi?
Don­dur­ma, ço­cuk­la­ra sü­tü sev­di­ri­yor, ha­mi­le­ler­de pro­te­in ve kal­si­yum ih­ti­ya­cı­nı kar­şı­lı­yor, yut­ma güç­lü­ğü olan yaş­lı­lar­da bes­len­me ka­li­te­si­ni ar­tı­rı­yor.

Di­ye­tis­yen Gi­zem Şe­ber don­dur­ma­nın sağ­lık üze­rin­de­ki et­ki­le­ri­ni özet­le­di...

*Ka­li­te­li pro­te­in kay­na­ğı­dır.  

*A vi­ta­mi­ninden zen­gin­dir.

*Yük­sek oran­da kalsiyum ve fosfor  içe­rir.

*D vi­ta­mi­ni içe­rir.

*Bir­çok tat­lı­ya na­za­ran ka­lo­ri içe­ri­ği da­ha dü­şük­tür.  

ÇOCUK BESLENMESİNDE

Bü­yü­me ve ge­liş­me ça­ğın­da pro­te­in, kal­si­yum ve fos­for ke­mik, kas ge­li­şi­mi açı­sın­dan el­zem. Don­dur­ma, içe­ri­ği ile bu ge­rek­sin­me­nin kar­şı­lan­ma­sın­da yar­dım­cı olur.  Süt tü­ket­me­yi sev­me­yen ço­cuk­lar­da süt ye­ri­ne tü­ke­til­me­si gün­lük be­sin­sel ih­ti­yaç­la­rı kar­şı­lar.

DİYABETLİLER TÜKETEBİLİR Mİ?

Kan şe­ke­ri dü­ze­yi kon­trol al­tı­na alın­mış ve obez ol­ma­yan şe­ker has­ta­la­rı; di­ye­tis­yen­le­ri­nin öne­ri­si doğ­rul­tu­sun­da haf­ta­da 1-2 de­fa 1 top sa­de ve­ya mey­ve­li don­dur­ma tü­ke­te­bi­lir.

Ge­be­ler de tüketmeli

Ge­be­lik­te; an­ne ada­yı­nın ka­li­te­li pro­te­in ve kal­si­yum ih­ti­ya­cı ar­tı­yor. An­ne bu ge­rek­sin­me­si­ni kar­şı­la­ya­maz­sa, be­bek an­ne­nin de­po­la­rı­nı kul­la­nı­yor ve do­ğum son­ra­sı an­ne de ke­mik eri­me­si gi­bi so­run­lar çık­ma­sı­na ne­den ola­bi­li­yor. Bu ne­den­le ge­be­le­rin gün­lük 600 ml (3 bar­dak) süt ve süt ürün­le­ri tü­ket­me­si ge­re­kir. Bu ge­rek­sin­me­nin bir kıs­mı don­dur­ma ile kar­şı­la­na­bi­lir.

Tedavi alan kanser hastalarına da öneriliyor

Ke­mo­te­ra­pi alan­lar­da, ki­mi za­man ke­mo­te­ra­pi te­da­vi­sin­den he­men son­ra yan­ma his­si ve iş­tah­sız­lık göz­le­ne­bi­lir. Bu­na pa­ra­lel bu­lan­tı ve kus­ma şi­kâ­yet­le­ri baş gös­te­re­bi­lir. Bu has­ta­lar­da, don­dur­ma­nın ko­lay tü­ke­til­di­ği ve bu­lan­tı­ya se­bep ol­ma­dı­ğı göz­len­miş­tir.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3326 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim