• BIST 107.950
  • Altın 173,641
  • Dolar 4,0737
  • Euro 4,9583
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Bursa 19 °C
  • Antalya 25 °C
  • İzmir 23 °C

Biyometrik kimlik doğrulama bugünden itibaren tekrar geri dönüyor

Biyometrik kimlik doğrulama bugünden itibaren tekrar geri dönüyor
Danıştay kararı sonucu Kasım 2014’te kullanımı durdurulan biyometrik kimlik doğrulama sistemi, Anayasa Mahkemesinin kararı sonucu bugünden itibaren sağlık hizmeti sunucuları tarafından tekrar kullanılmaya başlanacak.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın açtığı davada Danıştay 15. Dairesi’nin 11.09.2014 tarihli kararı ile özel hastanede biyometrik kimlik doğrulaması ile ilgili işlem ve bu işlemin dayanağı olan SUT Tebliğinin ilgili kısımlarının yürütmesi durdurulmuştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 08/11/2014 tarihli “Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi” konulu duyuru ile Danıştay Onbeşinci Daire Başkanlığınca alınan yürütmeyi durdurma kararlarına istinaden 08/11/2014 tarihi itibariyle biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın MEDULA sisteminden provizyon alınabileceği ve biyometrik kimlik doğrulama sistemine ilişkin yapılacak düzenlemelerin Kurum portalından duyurulacağı hususunda bilgi verilmişti.

ANAYASA MAHKEMESİ İTİRAZIN REDDİNE KARARI VERDİ

Anayasa Mahkemesi’nin 03/04/2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararında “31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 67. maddesinin üçüncü fıkrasına, 01.03.2012 tarihli ve 6283 sayılı Kanunun 1. Maddesiyle eklenen “…biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulamasının yapılması ve/veya…” ibaresinin, Anayasaya aykırı olmadığına ve itirazın reddine kararı verildi. Anayasa Mahkemesi kararı gereğince Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu tarafından yürütmeyi durdurma kararları kaldırıldı.

MEDULA, BUGÜNDEN İTİBAREN AVUÇ İÇİ OLMADAN PROVİZYON VERMEYECEK

Saglikaktuel.com internet sitesinin haberine göre; SGK 30 Nisanda yayımladığı, “Halen hem biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın hem de kişinin açık rızasının alınması şartıyla biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılarak MEDULA sisteminden provizyon alınabilmektedir. Ancak 15.05.2015 tarihi itibariyle ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda sağlık yardımları Kurumumuzca karşılanan kişilerin özel sağlık hizmeti sunucularına başvurularında istisnai durumlar haricinde biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın MEDULA sisteminde provizyon verilmeyecektir. Bu kapsamda sağlık yardımları Kurumumuzca karşılanan kişilerin özel sağlık hizmeti sunucularına başvurularında mağduriyet yaşamamalarını teminen özel sağlık hizmeti sunucularının 15.05.2015 tarihinde kadar gerekli tüm önlemleri almaları ve hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir.” duyurusu ile bugün itibariyle biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın MEDULA sisteminden provizyon verilmeyeceğini açıkladı.

BİYOMETRİK KİMLİK DOĞRULAMA HANGİ DURUMLARDA YAPILMAYACAK

12 yaş ve altı çocuklara, 75 yaş ve üstü kişilere, 

- Her iki üst ekstremitesi olmayan kişilere (elleri olmayan),

- Her iki el avuç içi veya her iki el orta, işaret, yüzük, baş, küçük parmak damar izi bütünlüğü bozulmuş olanlara,

- Acil hastalara (yeşil alan muayenesi hariç),

- Serepral palsi, üst ekstremite felci ve benzeri tıbbi nedenlerden dolayı biyometrik verisi alınamayan kişilere, spastik veya otistik engelli olan kişilere,

- Organ, doku ve kök hücre nakli tedavilerinde alıcının üzerinden donör takibinin alındığı durumlarda,

Yukarıda belirtilen genel sağlık sigortalıları, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport ya da evlilik cüzdanlarıyla sağlık hizmeti sunucularına müracaat etmeleri halinde sağlık hizmeti alabilecekler.

Haber: Abdullah Gökhan Pekak

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir. Bu haber veya yazı sadece Sağlık Aktüel (www.saglikaktuel.com) şeklinde aktif kaynak gösterilerek yayımlanabilir.

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

 

SGK'dan beklenen açıklama geldi: Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi yeniden devrede

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından "Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi" hakkında duyuru yayımlandı.
 

Biyometrik Kimlik Doğrulama'da Danıştay kararı bekleniyor

SGK, Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemine ilişkin Anayasa Mahkemesinin, Anayasa'ya aykırılık bulunmadığı yönündeki kararının ardından Danıştayca verilecek nihai kararın beklendiğini bildirdi
 

SGK'dan avuç içinin geri döneceği sinyali geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Biyometrik kimlik doğrulama sistemine ilişkin uygulamanın yeni bir açıklamaya kadar şimdilik devam ettiğini açıkladı.
 

SGK'dan biyometrik kimlik doğrulama hakkında duyuru

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nce biyometrik kimlik doğrulama sistemi hakkında duyuru yayımlandı.
 

Biyometrik kimlik doğrulama olmadan provizyon alınabilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan duyuru ile biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın MEDULA sisteminden provizyon alınabileceği belirtildi.
 

Biyometrik kimlik doğrulamaya yürütmeyi durdurma kararı verildi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)'in açtığı davada Danıştay 15. Dairesi Biyometrik kimlik doğrulamaya yürütmeyi durdurma kararı verdi.
 

Biyometrik Yöntemlerle Kimlik Doğrulama Sistemlerine Ait Kılavuz güncel hali

13.11.2013 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan "Biyometrik Yöntemlerle Kimlik Doğrulama Sistemlerine Ait Kılavuz"un güncel hali Sağlık Aktüel tarafından hazırlanmıştır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 29484 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim