• BIST 1.392,910
  • Altın 492,12
  • Dolar 8,4360
  • Euro 9,9850
  • Ankara 26 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Bursa 25 °C
  • Antalya 30 °C
  • İzmir 29 °C

SAĞLIK ANSİKLOPEDİSİ

Cinsel Mutluluk Nedir ?

Cinsel mutluluğu sağlayacak en önemli etken, gerek erkeğin gerekse kadının duyacağı doyum ve haz. Biyolojik, psikolojik, sosyal, kültürel, dinsel, ahlaki ve ekonomik boyutlar cinsel mutluluğu etkiliyor.

Mayıs 2006, İstanbul - Cinsel sağlığı bozan her problem, gerek kadının gerekse erkeğin fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlığını da olumsuz etkiliyor. - Cinsellik insan hayatında çok önemli bir yere sahip olduğu için günümüzde cinsel sağlık alanında yepyeni bir kavram var: “Cinsel Mutluluk” . Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı ve Acıbadem Sağlık Grubu’nun ortaklaşa düzenledikleri cinsel sağlıkla ilgili uluslararası katılımlı bilimsel sempozyumların ikincisi “Cinsel Mutluluk Sempozyumu” 12 Mayıs 2006 tarihinde Hilton Oteli Convetion Center’da gerçekleştirildi. Cinsel mutluluğu bozan ya da arttıran her boyutun tartışmaya açıldığı sempozyumda yerli ve yabancı bilim adamları görüş ve düşüncelerini paylaştılar. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı, Acıbadem Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı ve Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek’in başkanlığındaki sempozyuma, Kanada Western Ontario Üniversitesi Üroloji Departmanında öğretim üyesi Dr. Gerald Brock, Cinsel Sağlık Uzmanı Dr. Rosie King, Afrika Cinsel Sağlık Derneği’nin Kurucu Başkanı Dr. Bernard Levinson, Prof. Dr. Emre Akkuş, Prof. Dr. Adil Esen, Doç. Dr. Cem İncesu, Doç. Dr. Tufan Tarcan ve Dr. Özay Özdemir konuşmalarıyla renk kattılar. Edebiyatçı ve yazarların da katıldığı sempozyumda “Aşk ve Cinsellik” çeşitli bakış açılarıyla ele alındı.

Yaşadığımız kültür cinsel beklentileri belirliyor !

Cinsellik olgusu ilk organizmaların ortaya çıkması ile başlayan, milyonlarca yıl içinde türlerin devamının sağlanmasındaki ana etmenlerin en önemlisi. Her tür ve organizmada olduğu gibi insanda da cinsellik var olduğu ilk günden bu yana yaşamının en temel dürtülerinden biri. Cinsellik, sosyal, kültürel, coğrafi etmenlerce etkilenen bir olgu. İnsanın ayağa dikildiği, kadın ve erkeğin göz göze geldiği ilk andan itibaren oluşan aşkın tarihinden, dinsel etkilerden, kadının tarihsel süreçte cinselliğinin bastırılmasından ve erkeğin yanında aynı haklara sahip olabilmek için verdiği mücadeleden, cinsel mutluğunun sağlanmasında erkeğin rolünden söz edildiği ilk konuşmada Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek, “Aşk ve cinsellikten beklentilerimizi belirleyen en önemli unsur içinde yaşadığımız kültür. Kültürler birbirine karıştıkça da cinsellikle ilgili yargılar , beklentiler ve değerler değişikliğe uğruyor. Bunların getirdiği sorunların da cinsel sağlığa bir etkisi vardır.” diyor.

Kadınlar ve erkekler ne ister?

Cinsel mutluluğu sağlayacak en önemli etken, gerek erkeğin gerekse kadının duyacağı doyum ve haz. Bunun en iyi şekilde sağlanmasının yollarının anlatılıp tartışıldığı bir diğer konuşmada şöyle diyor: “Kadın ve erkeğin cinsel olarak tatmini farklı anlayış ve kavramlar oluşturuyor. Erkeğin tatminindeki ana etken cinsel performansının gücü ile ilgilidir. Son uluslar arası çalışmalar, bu konuda erkeklerin özgüvenini ve doyumunu sağlayan ana etmenin sertleşme kalitesi ile ilgili olduğunu gösteriyor. Sertleşme ne denli güçlüyse, seks o denli tatmin edici bulunuyor. Sanılanın aksine erkeğin partnerine haz ve doyum sağlaması da onun cinsel tatminde önemli rol oynuyor ve ana kaygılarından birini oluşturuyor. Kadınlarda durum tersine ve cinsel tatminde performans ön sıralarda değil. İyi cinsel performans yanında ilişkinin her boyutu kadın için eş derecede önemli. Eşin bağlılığı ve aidiyeti, her alanda birliktelik gibi duygusal etmenler kadın cinselliğini zenginleştiren öğeler. Özetle kötü bir ikili ilişki kadını cinsel olarak tatmin etmekten çok uzak. Sempozyumda cinsel tatmin ve mutluluğun anlaşılabilmesinin kadın ve erkeğin cinsellikten farklı beklentilerinin olduğunun belirlenmesi ile olasıdır.”

Erkeklerde sertleşme problemi

Erkek cinselliğindeki en önemli sorunlardan biri sertleşme problemi. Toplantının ana konularından birini de sorun oluşturdu. Bu konudaki tedavi seçeneklerinin değeri ve başarabildiklerinin tartışıldığı toplantıda Prof. Dr. Şimşek şunları söyledi: “Son on yılda erkeklerde sertleşme sorunları, nedenleri ve tedavisi üzerine yoğun çalışmalar yapıldı Bunların ışığında da çiftlere yönelik tanısal testlerin duyarlılıkları arttı ve tedavide başarılı sonuçlara ulaşıldı. Toplumlarda bu soruna yaklaşım daha birkaç yıl öncesine kadar bile bir tabu olarak algılanırken giderek daha çok sayıda hasta ve çift bilgilendirmelerin ışığında çare arar hale geldi. “

Cinsel sorunların tedavisinde multidisipliner yaklaşım...

Cinselliği ve sağlığını etkileyen birçok önemli sağlık sorunu var.. Yaşlılık, hipertansiyon, diyabet, koroner arter hastalığı, kanser ve obezite gibi sorunlar cinsel sağlığı da olumsuz etkiliyor. Bu kronik hastalık ve durumlarda sorun çok yönlü ve cinsel istek, performans ve orgazm gibi birçok aşamayı da etkiliyor. Biyopsikososyal olarak nitelenen bu etmenler topluluğu biyolojik ve psikolojik yönleri ile hastalara yaklaşmayı gerektiriyor. Prof. Dr. Şimşek şöyle diyor: “ Toplumsal açıdan cinsellikle ilgili gelişmeler ve anlayışların değişmesi 20.yüzyılın sonlarından itibaren hız kazandı ve sorunlara bakışı da çare arayışlarını da kökünden değiştirdi. Bugün artık cinsel sorunların karmaşık biyolojik, psikolojik, sosyal, kültürel, dinsel, ahlaki ve ekonomik boyutlarının olduğunu biliyoruz. Cinsel sağlıkla üreme sağlığının bir bütün oluşturduğunu ve birlikte ele alınması gereği anlaşılmış durumda. Bu nedenle bu sorunlara multidisipliner bir yaklaşımla değinilmesi gerekiyor. Sonuç olarak bu sempozyum için belirlenen ana tema yeni bir çağa girdiğimiz ve 21. yüzyılda cinsel sağlık alanında herkesin önemini giderek daha çok algıladığı bir kavramın yerleşmekte olduğu : “ Cinsel Mutluluk”. Cinsellikte son amaç olan cinsel mutluluğun sağlanması için geldiğimiz yer ve bundan sonraki perspektif sempozyumun temel çabası olacak.”

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim